Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z Białegostoku przeprowadzili nowatorski zabieg urologiczny
To pierwszy tego typu zabieg w Podlaskiem.
Urolodzy ze szpitala MSWiA w Białymstoku przeprowadzili zabieg z użyciem stentów z niklu i tytanu w leczeniu zwężeń dróg moczowych.
- To metoda stosowana jest głównie przy leczeniu zwężeń nawrotowych i możliwości leczenia bezoperacyjnego. Głównie te zwężenia są domeną pacjentów w starszym wieku. Tam gdzie są już problemy z oddawaniem moczu czy u takich, którzy przebyli zabiegi na drogach moczowych. Pozwala na szybszy powrót do zdrowia. Kiedyś podejmowano próby leczenia przy użyciu innych stentów, ale nie były one zbyt skuteczne. Długo trwało zanim opracowano nowe modele, miejmy nadzieję, że te będą bardziej skuteczne - mówi ordynator oddziału urologii szpitala MSWiA w Białymstoku dr Lech Gałek.
Do tej pory na całym świecie przeprowadzono około 5 tysięcy zabiegów z użyciem tego typu stentów - mówi lekarz oddziału urologii szpitala MSWiA w Białymstoku dr Adam Nowiński.
Pierwszy w Podlaskiem tego typu zabieg przeprowadzono na 71-letnim pacjencie ze zwężeniem cewki moczowej.
W szpitalu MSWiA zaplanowano już kolejne takie zabiegi.
Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, jako pierwsi w regionie, wszczepili pacjentowi implanty 3D.
Szpital wojewódzki w Białymstoku - jako pierwszy w regionie - dołącza do innych placówek w Polsce, które będą robić tego typu operacje. Lekarze wszczepią obustronnie indywidualnie zaprojektowane implanty stawów skroniowo-żuchwowych 23-letniemu pacjentowi.
Na operację zaćmy w Podlaskiem czeka się zdecydowanie krócej niż wcześniej.
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowego rodzaju stentgraftu, czyli specjalnej protezy do zabezpieczania tętniaków aorty, przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Takie operacje u starszych osób wykonywane są w Polsce już coraz częściej. Tym razem stuletni mieszkaniec Białegostoku ma szansę na znaczną poprawę wzroku.