Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z Białegostoku wykonali nowatorską operację wszczepienia implantu 3D
Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, jako pierwsi w regionie, wszczepili pacjentowi implanty 3D.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Operacja trwała kilka godzin. 23-latek ma teraz nowe stawy skroniowo-żuchwowe.
Zabieg był niezbędny, bo po wypadku komunikacyjnym Mateusz ma coraz większe trudności z otwieraniem ust. Operację przeprowadzili specjaliści głównie z zakresu chirurgii szczękowej przy silnym wsparciu zespołu anestezjologicznego.
Pacjent czekał na wszczepienie implantów wiele tygodni, bo były kłopoty ze sfinansowaniem tego - mówi doktor Dorota Demiańczyk-Pakieła, pod kierownictwem której odbyła się operacja.
Specjalne implanty, które pomogą żyć Mateuszowi, wykonała podlaska firma ChM.
Dyrektor do spraw badań i rozwoju Andrzej Sobolewski mówi, że opracowanie protez we współpracy z lekarzem trwało około miesiąca. Wykorzystano najnowsze technologie.
Po kilkutygodniowej rehabilitacji zoperowany w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku 23-latek powinien wrócić do zdrowia.
Szpital wojewódzki w Białymstoku - jako pierwszy w regionie - dołącza do innych placówek w Polsce, które będą robić tego typu operacje. Lekarze wszczepią obustronnie indywidualnie zaprojektowane implanty stawów skroniowo-żuchwowych 23-letniemu pacjentowi.
Na operację zaćmy w Podlaskiem czeka się zdecydowanie krócej niż wcześniej.
Dwie pierwsze pacjentki z mutacjami genów predysponującymi do zachorowania na raka piersi poddały się w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) zabiegom tzw. profilaktycznej mastektomii, czyli usunięcia piersi. Zabiegi te są już refundowane przez NFZ.
Pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowego rodzaju stentgraftu, czyli specjalnej protezy do zabezpieczania tętniaków aorty, przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Pierwszą w Polsce operację bez usztywniania kręgosłupa u dziecka ze skoliozą przeprowadzono w poniedziałek (25.03) w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Metoda ta pozwala w sześć tygodni wrócić pacjentowi do aktywności fizycznej.