Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka
W Białymstoku powstanie pierwsza miejska pasieka, jako kontynuacja projektu zakładania łąk kwietnych. Jeszcze jesienią, na skwerze przy jednej z galerii handlowych, stanie pięć uli, w tym cztery zabytkowe. Zbierany z nich miód miasto przeznaczy na cele promocyjne.
W piątek miasto podpisało umowę z doświadczonym pszczelarzem, którego zadaniem będzie utworzenie takiej pasieki. Ma on też wyremontować cztery zabytkowe ule charakterystyczne dla regionu. Najstarszy z nich ma ok. stu lat. Obok zabytkowych uli stanie też jeden współczesny. Wszystkie będą ustawione w taki sposób, by - ze względów bezpieczeństwa - nie było do nich bezpośredniego dostępu ludzi i zwierząt.
Wokół uli znajdują się łąki kwietne i pola słonecznikowe, założone w mieście w tym roku. Dodatkowo na skwerze z ulami będą posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne.
To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów – mówił o projekcie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Wyraził nadzieję, że pszczoły zadomowią się w białostockiej pasiece na stałe, a podobne miejsca będą tworzone również w innych miastach w regionie.
Jeśli pszczoły zasiedlą ule, miasto spodziewa się w przyszłym roku 10-15 kg miodu z każdego ula. W założeniach, po przygotowaniu i zapakowaniu w małe pojemniki, tak zebrany miód ma być przeznaczany na działania promujące miasto. Będzie np. rozdawany gościom czy mieszkańcom przy różnych okazjach.
To wydarzenie, które ma promować lokalne produkty. W Repkach koło Drohiczyna w sobotę (24.08) impreza pod nazwą: 4M - Mąka, Mleko, Masło, Miód.
Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość miodu w ponad czterdziestu placówkach - dużych i małych sklepach, sklepach internetowych i hurtowniach. Nieprawidłowości stwierdzono w prawie połowie z nich. Dotyczyły głównie błędnego oznakowania produktu.
W audycji o miodzie - jak odróżnić ten dobry od sztucznego, a także jakie ma właściwości lecznicze i zdrowotne.
Najlepsi podlascy pszczelarze prezentują się na XIX Tykocińskiej Biesiadzie Miodowej. W weekend (18-19.08) można w centrum miasteczka skosztować i kupić ich wyroby - nie tylko miód, ale pyłek kwiatowy, wosk, pierzgę czy propolis.