Radio Białystok | Wiadomości | W wielu podlaskich szkołach uczniowie znów mają wolne
Mimo zawieszenia nauczycielskiego strajku w wielu szkołach w regionie nie odbywają się zajęcia. Tym razem nie ma to jednak związku z akcją protestacyjną a ustanowionymi na początku roku szkolnego dniami wolnymi z powodu świąt wielkanocnych wiernych obrządków wschodnich.
Jak informuje Małgorzata Palanis z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, do kuratorium nie wpłynęły żadne skargi dotyczące funkcjonowania szkół po zawieszeniu protestów. Część placówek pracuje w poniedziałek (29.04) normalnie, natomiast w części zajęć nadal nie ma - choć dla rodziców uczniów nie powinno to być zaskoczeniem.
Poniedziałek 29 kwietnia to dla prawosławnych drugi dzień świat wielkanocnych. Dlatego też w wielu szkołach, do których uczęszczają uczniowie tego wyznania od lat wprowadza się dzień wolny od nauki. W wielu białostockich szkołach uczniowie wrócą do ławek tylko na jeden dzień - dopiero we wtorek. Potem czeka ich znowu kilka dni wolnego z powodu majówki.
W sumie szefowie placówek w ciągu roku szkolnego maja do dyspozycji od 6 do 10 tak zwanych dni dyrektorskich, w których wyznaczają czas wolny od nauki. Ustalenie tych dni odbywa się zwykle na początku roku szkolnego.
Prawosławni obdarowując się pisankami, dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego. Poniedziałek (29.04) to drugi dzień świąt wielkanocnych w Cerkwi prawosławnej.
Maturzyści odebrali w piątek (26.03) świadectwa szkolne. Po długim weekendzie majowym będą zdawać egzamin dojrzałości.
Od soboty, 27 kwietnia od 6:00 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk.
Część białostockich nauczycieli nie przerywając strajku, zdecydowała się jednak klasyfikować uczniów, tak by mogli przystąpić do matury.
W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu - poinformował w środę (24.04) premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając nowelizację ustawy Prawo oświatowe.