Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą drugi dzień świąt wielkanocnych
Prawosławni obdarowując się pisankami, dzielą się radością Zmartwychwstania Pańskiego. Poniedziałek (29.04) to drugi dzień świąt wielkanocnych w Cerkwi prawosławnej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rodzinnie, przy świątecznym stole, ale także w cerkwi. Prawosławni obchodzą drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycją wśród wiernych jest pozdrawianie się słowami: "Chrystus zmartwychwstał - zaprawdę zmartwychwstał".
U prawosławnych nie ma popularnego lanego poniedziałku. Tradycją jest natomiast odwiedzanie grobów zmarłych i dzielenie się pisankami z najbliższymi.
Radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały tydzień. Sprawowane są one przy otwartych królewskich wrotach ikonostasu. Przed nim stoi poświęcony w noc paschalną chleb nazywany Artosem, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa.
Do zwyczajów wielkanocnych należy także dzwonienie na dzwonach cerkiewnych. W tym czasie można wejść na dzwonnicę i wygrywać radosne melodie.
Okres paschalny w Cerkwi trawa przez 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.
To czas odwiedzin oraz radosnego świętowania z rodziną. Prawosławni w naszym regionie święta wielkanocne spędzają w gronie najbliższych, uczestniczą też w nabożeństwach.
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą 27 kwietnia uroczystość Wielkiej Soboty. Rano odprawiane były liturgie. Przez cały dzień wierni odwiedzają symboliczne Groby Pańskie; w cerkwiach i poza nimi święcone są pokarmy na wielkanocne śniadania.
Wielkanoc wśród prawosławnych i grekokatolików na Podlasiu i Mazurach.
Spotkania przy rodzinnym stole, "wałaczobniki" czy cerkiewne dzwonienie. W audycji porozmawiamy o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych.
Ukrzyżowaniu i pogrzebowi Jezusa Chrystusa poświęcony jest Wielki Piątek, który przypada dziś w Cerkwi prawosławnej. Tego dnia nie sprawuje się Świętej Liturgii. Wierni zaś zachowują surowy post, polegający na powstrzymywaniu się od wszelkich pokarmów, nawet napojów.