Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy licealiści przedstawili historie sybiraków w filmowych etiudach
Było to zetknięcie z żywą historią. Białostoccy licealiści wzięli udział w warsztatach filmowych, podczas których spotkali się z Sybirakami i zarejestrowali ich historie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (18.12) w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru podsumowano projekt Wschodniej Akademii Filmowej. Widzowie mogli obejrzeć krótkie etiudy - efekt rozmów uczniów ze świadkami historii.
Postanowiliśmy włączyć film jako sposób edukacji historycznej. Co miesiąc organizowaliśmy spotkania filmowe, zapraszaliśmy reżyserów. Uczniowie mieli nauczyciela historii, opiekuna reżysera, który pokazywał im w jaki sposób zbierać materiał, jak rozmawiać, jak ustawiać kadry. Ja się cieszę bardzo, że uczniowie zobaczyli, że historię poznaje się nie tylko z podręczników szkolnych, ale ona jest na wyciągnięcie ręki. I to jest kwestia umiejętności dotarcia do człowieka i rozmowy z człowiekiem - mówi Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru.
Projekt Wschodniej Akademii Filmowej, w ramach którego powstała seria etiud o Sybirakach, ma być kontynuowany w przyszłym roku. Muzeum Pamięci Sybiru zamierza przeprowadzić warsztaty filmowe wśród polskiej młodzieży na Grodzieńszczyźnie.
Jak zbudować nowoczesne muzeum? Jak atrakcyjnie opowiadać historię? Jak trafić do współczesnego odbiorcy? Czy powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru na szansę stać się najnowocześniejszym obiektem na wschód od Wisły?
To okazja do pokazania historii i białostockiej codzienności pierwszej połowy XX wieku. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok we wtorek (11.12) ponad sto osób zgromadziło się, by wysłuchać prapremierowo słuchowiska "Życie na zderzaku" zrealizowanego z inicjatywy Muzeum pamięci Sybiru w ramach projektu - Białostockie drogi do wolności.
Inspiracją do tej opowieści były autentyczne listy z II wojny światowej ukryte w niewielkim pudełku po lekarstwach.
To próba pokazania życia codziennego Polaków na Wschodzie przed II Wojną Światową. Muzeum Pamięci Sybiru przedstawiło we wtorek (13.11) projekt filmowy "Kresy w przedmiotach zaklęte".