Radio Białystok | Wiadomości | Premiera książki "Listy z osiołkiem" w białostockim Muzeum Pamięci Sybiru
Inspiracją do tej opowieści były autentyczne listy z II wojny światowej ukryte w niewielkim pudełku po lekarstwach.
Książeczka z tłem na podstawie oryginalnych listów
To propozycja adresowana i do dzieci, i do dorosłych - mówi Anna Kietlińska z Muzeum Pamięci Sybiru:
To taka książeczka z tłem na podstawie oryginalnych dokumentów i listów pisanych przez dojrzałego człowieka Aleksego Nikołajewa z Niemiec do córeczki Zosi. Listy do nas dotarły, bo okazało się, że znaleziono je w Białymstoku w jednym z rozbieranych domów. Próbowaliśmy literacko wyjaśnić historię listów. W jakich okolicznościach taka korespondencja mogła trafić do Białegostoku
- mówi Anna Kietlińska.
Autorem "Listów z osiołkiem" - bajki prawdziwej jest historyk Bogusław Kosel. Książkę zilustrowała Grażyna Rigall korzystając z rysunkowych podpowiedzi znalezionych na oryginalnych listach.
Listy mają specyficzną formę, ponieważ są pisane na połówkach kartek z zeszytu. Na tych listach on swoją ojcowską ręką kreśli rysunki. Widzimy i osiołka i naprzykład kozę. Ojciec pisze do swojej córeczki w cieniu wojny. Pisze o swojej miłości, emocjach, o uczuciach. Stara się oswoić ten straszny czas.
Oficjalna premiera książki "Listy z osiołkiem" w środę (05.12) o 17:00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.
Promocja w Białostockim Szpitalu Dziecięcym
Była to okazja na chwile zapomnieć o problemach zdrowotnych. Muzeum Pamięci Sybiru prezentował w środę (05.12) w białostockim szpitalu dziecięcym swoją nową książkę „Listy z osiołkiem”. Akcja bajki toczy się w również w szpitalu, dlatego organizatorzy wybrali miejsce pierwszej prezentacji nieprzypadkowo.
Inspiracją do tej opowieści były autentyczne listy z II wojny światowej ukryte w niewielkim pudełku po lekarstwach.