Radio Białystok | Wiadomości | W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok prapremiera słuchowiska "Życie na zderzaku" [zdjęcia]
To okazja do pokazania historii i białostockiej codzienności pierwszej połowy XX wieku. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok we wtorek (11.12) ponad sto osób zgromadziło się, by wysłuchać prapremierowo słuchowiska "Życie na zderzaku" zrealizowanego z inicjatywy Muzeum pamięci Sybiru w ramach projektu - Białostockie drogi do wolności.
To dźwiękowa opowieść o przedwojennym życiu białostoczan widzianym z perspektywy wspomnień Michała Zalewskiego - właściciela pierwszego warsztatu mechanicznego w Białymstoku.
Bohater słuchowiska w czasie wojny aresztowany i osadzony w Ostaszkowie wspomina odradzający się po zaborach Białystok. Obozowym przyjacielem i powiernikiem opowieści Michała jest Józef Kajewski z podbiałostockich Skrybicz, z komórki legalizacyjnej AK, który genialnie fałszował dokumenty w czasie okupacji niemieckiej.
Autorkami scenariusza "Życia na zderzaku" są Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz, zrealizował Paweł Antosiewicz, a autorem muzyki jest Marek Kubik.
W głównych rolach usłyszymy Ryszarda Dolińskiego i Mateusza Smacznego - aktorów Białostockiego Teatru Lalek. Oprócz nich w słuchowisku wystąpili również: Alicja Bach, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Zbigniew Litwińczuk, Adam Milewski, Krzysztof Bitdorf, Mirosław Janczuk, Piotr Wiktorko, Maciej Zalewski. W obsadzie znaleźli się też radiowcy - Źmicier Kościn, Olga Gordiejew-Pobot, Michał Stepaniuk i Jarosław Iwaniuk.
Słuchowisko dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
Pierwsza publiczna prezentacja słuchowiska we wtorek (11 grudnia) o 17:00 w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, a premiera antenowa "Życia na zderzaku" - w niedzielę (16 grudnia) o 18:05.