Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Nowoczesne muzeum - jak atrakcyjnie opowiadać historię?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak zbudować nowoczesne muzeum? Jak atrakcyjnie opowiadać historię? Jak trafić do współczesnego odbiorcy? Czy powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru na szansę stać się najnowocześniejszym obiektem na wschód od Wisły?
Goście:
- prof. Piotr Majewski - dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa
- Jacek Salwiński - wicedyrektor Muzeum Historycznego Krakowa
- Sebastian Tyrakowski - wicedyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni
- prof. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Pamięć o walczących o Ojczyznę - to ważne zadanie dla każdego z nas. Tym bardziej, że jeszcze tak wielu nie ma swego miejsca na ziemi albo jest ono dla nas nieznane. M.in. temu celowi służy Stowarzyszenie Wizna 1939.
W programie o armii generała Hallera i hallerczykach z powiatu wysokomazowieckiego. Gościem programu jest regionalista Ignacy Śmigielski, który w obszernej publikacji zebrał ponad 450 biogramów hallerczyków pochodzących z okolic Wysokiego Mazowieckiego.
W programie o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej przez kapłanów katolickich. Szacuje się, że około tysiąc księży podjęło działania w tej mierze, 150 przypłaciło to życiem. Teraz bardziej szczegółowo zajmiemy się archidiecezją wileńską.
Jak władze PZPR zapewniały sobie wpływ na środowisko akademickie - o tym opowiadają Paweł Niziołek i Jerzy Autuchiewicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
W programie o bohaterze, który jest praktycznie nieznany, chociaż był chwalony jako pisarz przez największych epoki. Tworzył na obczyźnie, ale urodził się koło Bobrujska. To teren, który trafił do sowietów po wojnie polsko-bolszewickiej.
W programie o wojnie polskiej w 1939 roku. Ponad 100 naukowców pracuje nad nową trzytomową syntezą działań wojskowych we wrześniu i październiku przed 85 laty. Czy to będzie nowe spojrzenie, czy mogliśmy wygrać w kampanii wrześniowo-październikowej?
Nasz region obfitował i nadal jest pełen ciekawych postaci. Jedną z nich jest niewątpliwie prorok Ilja. Działał na przełomie XIX i XX wieku niedaleko Białegostoku, w okolicach Krynek.
W programie o losach twórcy jednego z najbardziej znanych pojazdów bojowych zbudowanego w Powstaniu Warszawskim – Kubusia.
W programie o historii dosyć odległej, ale mającej współczesne reperkusje. W Białymstoku odbywa się Powszechny Zjazd Historyków. Jednym z jego uczestników jest profesor Robert Frost z Uniwersytetu w Aberdeen, który zajmuje się badaniem dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska