Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z klinikii Onkologii w Białymstoku proszą o wsparcie finansowe dla chorej 4-letniej Samiry
Prawie milion złotych - tyle pieniędzy muszą zebrać na specjalistyczne leczenie rodzice 4-letniej Samiry z Łomży. Dziewczynka choruje na neuroblastomę - nowotwór złośliwy układu nerwowego.
Przeszła już 8 bloków chemii, operacje i przeszczep. Przed nią ostatni, ale kosztowny zabieg, który daje szansę całkowitego wyleczenia. Chodzi o immunoterapię przeciwciałami.
Udało się zebrać już prawie pół miliona złotych, ale to wciąż za mało - mówi dr Małgorzata Żukowska z kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku:
Na ten sukces pracuje bardzo wiele osób z Białegostoku, Łomży i innych miast. Brakuje nam nadal bardzo wiele pieniędzy. Samira potrzebuje zebrać łącznie 900 tysięcy złotych na kolejny etap leczenia. Wiemy jednak, że nie jest to kwota nie do osiągnięcia. Wszyscy razem jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony cel.
Dlatego rodzice, przyjaciele i lekarze organizują w szpitalu UDSK specjalny świąteczny kiermasz - dodaje dr Małgorzata Żukowska:
W akcję włączyło się bardzo wiele osób. Ozdoby świąteczne są przygotowywane między innymi przez pacjentów. Jest to dla nas sytuacja wyjątkowa, bo środowisko dotknięte wspólnymi nieszczęściami bardzo się wspomaga.
Dwudniowy kiermasz zaplanowano od 9:00 do 15:00 w holu szpitala UDSK przy ul. Waszyngtona.
Zbiórka pieniędzy potrwa do końca grudnia i jeśli uda się zebrać odpowiednią kwotę, to dziewczynka rozpocznie leczenie pod koniec stycznia.
Losy dziewczynki i jej rodziny będzie można poznać bliżej w reportażu Anny Bogdanowicz pt. "Serce dla Samiry" w czwartek o 17:15.
Studenci z koła naukowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt naukowy POTENCJOmetr.
Nowoczesny sprzęt diagnostyczny zakupi Białostockie Centrum Onkologii. Szpital dostał ponad 5 milionów zł dofinansowania. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał zarząd województwa podlaskiego.
To będzie jedyne takie urządzenie na wschód od Wisły. Wysokiej klasy robot chirurgiczny ma trafić do Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku.
Nowa fryzura czy makijaż są dla pacjentek z chorobą onkologiczną oznaką normalnego życia, a to pomaga w walce z rakiem - przekonuje Białostockie Centrum Onkologii. W środę w tym centrum, pacjenci mogli skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki w ramach akcji "Jesienne metamorfozy".