Radio Białystok | Wiadomości | Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego z UMB najlepsza w konkursie POTENCJOmetr
Studenci z koła naukowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt naukowy POTENCJOmetr.
Na modelu eksperymentalnym udowodnili, że można wspomagać leczenie groźnego nowotworu mózgu przy pomocy nanocząstek.
Celem projektu było sprawdzenie czy da się skuteczniej walczyć z glejakiem wielopostaciowym. By to zbadać, bezpośrednio do komórek rakowych transportowano witaminę D przy pomocy nanocząstek.
- Badania potwierdziły, że rozrost nowotworu zwalniał, a nawet obserwowano obumieranie komórek - mówi współautorka badań Anna Krętowska z V roku kierunku lekarskiego UMB.
Wykorzystanie nanocząstek w medycynie jest obecnie jednym z popularniejszych obszarów badań naukowych.
- Są one kosztowne i czasochłonne, ale w przyszłości mogą przynieść efekty - mówi opiekun koła naukowego dr Kamil Grubczak. Studząc entuzjazm dodaje jednak, że to dopiero wstępne wyniki badań, które wymagają jeszcze żmudnego potwierdzania między innymi na modelu zwierzęcym.
- Do ewentualnego wynalezienia leku na raka mózgu jeszcze bardzo daleko - mówi.
Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowano 30 studenckich projektów naukowych podzielonych na trzy kategorie: life science, projekty społeczne i konstruktorskie. Badania studentów UMB uznano za najlepsze. W nagrodę pojadą oni na 5 dniową wizytę studyjną w Szwajcarii, gdzie zapoznają się z działalnością naukową studentów najlepszych szwajcarskich uczelni.
Prawie 2,5 miliona złotych otrzymał Uniwersytet Medyczny na zakup spektrometru masowego. Będzie on wykorzystywany do badań wyjaśniających rolę aktywnych fosfolipidów w indukowaniu insulinooporności mięśni szkieletowych, tkanki tłuszczowej oraz wątroby. Dlaczego jest to współcześnie tak ważne? Jaki jest związek pomiędzy mięśniami, tłuszczami i insuliną?
To rozwiązanie ma odciążyć lekarzy od pracy administracyjnej. W zamian więcej czasu mają poświęcać pacjentom. Od dziś już nie tylko lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia.
To nagroda za wybitne osiągnięcia. 50 uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich otrzymało stypendia naukowe zarządu województwa podlaskiego.
Nowy rok akademicki zainaugurował w środę (10.10) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczestniczący w uroczystości premier Mateusz Morawiecki mówił, że rozwój nauki jest obecnie coraz bardziej związany z gospodarką i podkreślał, że usługi medyczne, to jeden z kluczowych programów rozwoju gospodarczego.