Radio Białystok | Wiadomości | Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

1.06.2018, 15:15, akt. 15:48

Z roku na rok spada liczba przestępstw związanych z telefonami komórkowymi - wynika z danych policji. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba kradzieży smartfonów spadła w Polsce o połowę.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą? - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W województwie podlaskim udaje się odzyskać blisko 1/3 utraconych telefonów - mówi aspirant Marcin Gawryluk z podlaskiej policji.

W 2017 roku odnotowaliśmy 1152 telefony utracone, z czego 373 udało się odzyskać. Natomiast w 2018 roku zarejestrowaliśmy 474 telefony komórkowe jako utracone, z czego już 95 odzyskaliśmy - mówi Marcin Gawryluk.

W zależności od wartości telefonu za jego kradzież grozi grzywna lub więzienie nawet do 5 lat.

Jak zabezpieczyć telefon?

Wśród najpopularniejszych zabezpieczeń telefonów przed kradzieżą i utratą danych są kody i wzory, które trzeba wpisać bądź narysować, żeby urządzenie uaktywnić. Z badań wynika jednak, że właściciele używają najczęściej 4 bardzo prostych kombinacji cyfr lub rysunków.

Wśród nowych sposobów zabezpieczenia przed utratą danych ze smartfonów są poświadczenia biometryczne, czyli odciski palców, rozpoznawanie rysów twarzy lub głosu, a także szyfrowanie.

Warto z tych rozwiązań korzystać, ale najbardziej podstawowa jest kopia zapasowa urządzenia - mówi informatyk Jarosław Ogonowski.

Szyfrowanie jest istotne, bo na telefonach przechowujemy coraz więcej danych. Nie oszukujmy się, często są to dane jedyne w swoim rodzaju dla każdego z użytkowników. Kolejnym zabezpieczeniem jest tradycyjna kopia zapasowa tych danych. Zróbmy to w jakimś bezpiecznym miejscu - radzi Jarosław Ogonowski.

Kopie zapasowe danych najczęściej trafiają do chmur użytkowników, które obecnie są standardowo oferowane przez producentów urządzeń mobilnych. Żeby je odzyskać w przypadku utracenia lub awarii smartfonu wystarczy krótka synchronizacja.

Eksperyment naszych dziennikarzy

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski testowali kilka sposobów zabezpieczania telefonów. Korzystali między innymi z aplikacji, która powiadamia użytkownika o tym, że ktoś próbuje używać urządzenia i wysyła do niego zdjęcie, zaszyfrowali kartę i próbowali odczytać ją w komputerze, a także uruchamiali zdalnie dzwonek telefonu pozostawionego w innym pomieszczeniu i lokalizowali go dzięki specjalnej stronie internetowej.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25.05.2018, 14:57

Jak radzić sobie z transportem produktów, które od momentu wytworzenia do chwili użycia powinny być zimne, a na termometrach letnie temperatury?


"Alkoeksperyment" - czyli spojrzenie trzeźwym okiem na promile [zdjęcia]

18.05.2018, 15:17

Codzienne doniesienia podlaskich policjantów o pijanych kierowcach skłoniły naszych eksperymentatorów do przeprowadzenia eksperymentu z alko...goglami.


Czy jeden wysokokaloryczny posiłek wystarczy na cały dzień? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

11.05.2018, 13:10

Ponad połowa Polaków uważa, że dieta jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, żeby poprawić stan zdrowia. Mimo to ciągle jemy za mało ryb, ryżu, kasz oraz owoców i warzyw - wynika z danych CBOS-u.


Jak szybko schłodzić napój? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.04.2018, 15:20

Problem wielu rodziców: zbyt gorąca herbata czy zupa i za mało czasu na to, żeby temperatura posiłku spadła sama do poziomu akceptowalnego przez dziecko.


Samochód czy rower? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.04.2018, 12:03

Z powodu remontu nawet do kilkudziesięciu minut wydłużył się przejazd samochodem trasą Białystok - Supraśl.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok