Radio Białystok | Wiadomości | Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

25.05.2018, 14:57, akt. 26.05.2018, 11:03

Jak radzić sobie z transportem produktów, które od momentu wytworzenia do chwili użycia powinny być zimne, a na termometrach letnie temperatury?

Eksperyment z mrożonkami, fot. Monika Kalicka
Eksperyment z mrożonkami, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Jak przechowywać produkty spożywcze bez lodówki? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W sklepach możemy trafić na torby termiczne, izolacyjne, chłodzące, a także przenośne lodówki. Zachowanie łańcucha chłodniczego jest ważne nie tylko dla produktów spożywczych, ale na przykład także dla szczepionek. Jak tłumaczy dietetyczka Magdalena Radziszewska, wysoka temperatura sprawia, że jedzenie szybciej się psuje, a to może być groźne dla naszego zdrowia.

W zbyt wysokiej temperaturze nasze produkty zbyt szybko zaczynają żyć własnym życiem i ilość bakterii, które mogą się na nich rozwinąć może przekroczyć możliwości naszego układu odpornościowego.

 - mówi Magdalena Radziszewska

Dzięki właściwej temperaturze większość jedzenia zachowuje dłużej swoje właściwości, między innymi smak i zapach. W krytycznych sytuacjach nawet minimalna zmiana temperatury zamienia zdrowe produkty w takie, które szkodzą całemu organizmowi.

Lekarz rodzinny Joanna Szeląg mówi, że najbezpieczniej jest wyjmować z lodówki czy zamrażarki taką ilość produktu, która jest nam potrzebna.

Zamrażamy po to, żeby móc zachować jakiś produkt i jeżeli go rozmrażamy to po to, żeby go spożyć. Rozmrażamy w warunkach, w których mogą się łatwiej rozwijać bakterie. Zdecydowanie najbezpieczniej jest rozmrozić tyle, ile potrzebujemy do zużycia. 

- dodaje Joanna Szeląg

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, jak długo ujemną temperaturę utrzymuje zwykła torba, torba termiczna oraz torba chłodząca z dodatkowym wkładem. Zamrożona mieszanka groszku z marchewką pozostawiona w temperaturze pokojowej w zwykłej torbie osiągnęła zero po 2 godzinach i 30 minutach. W torbie termicznej w takich samych warunkach mrożonka wytrzymała 6 godzin, a dodatkowy wkład wydłużył ten czas do 8,5 godziny.

| red: maj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy jeden wysokokaloryczny posiłek wystarczy na cały dzień? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

11.05.2018, 13:10

Ponad połowa Polaków uważa, że dieta jest jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, żeby poprawić stan zdrowia. Mimo to ciągle jemy za mało ryb, ryżu, kasz oraz owoców i warzyw - wynika z danych CBOS-u.


Jak szybko schłodzić napój? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.04.2018, 15:20

Problem wielu rodziców: zbyt gorąca herbata czy zupa i za mało czasu na to, żeby temperatura posiłku spadła sama do poziomu akceptowalnego przez dziecko.


Samochód czy rower? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.04.2018, 12:03

Z powodu remontu nawet do kilkudziesięciu minut wydłużył się przejazd samochodem trasą Białystok - Supraśl.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok