Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik Praw Obywatelskich wstawia się za uczestnikami protestów w Puszczy Białowieskiej

Rzecznik Praw Obywatelskich wstawia się za uczestnikami protestów w Puszczy Białowieskiej

7.05.2018, 15:29, akt. 18:43

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by podlaska policja i leśnicy rozważyli wycofanie wniosków o ściganie uczestników protestów w Puszczy Białowieskiej.

Sprawa blokowania sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w sądzie, fot. Marta Nazarko
Sprawa blokowania sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w sądzie, fot. Marta Nazarko

RPO: osoby protestujące nie powinny być karane

W listach skierowanych do komendanta wojewódzkiego policji i dyrektora regionalnego Lasów Państwowych w Białymstoku rzecznik Adam Bodnar odwołuje się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. W połowie kwietnia stwierdził on, że decyzje polskich władz o zwiększonej wycince w Puszczy Białowieskiej naruszają unijne prawo dotyczące ochrony środowiska.


- W ocenie Rzecznika należy rozważyć, czy w sprawach toczących się przeciwko osobom protestującym w Puszczy Białowieskiej popieranie wniosków o ukaranie, aktów oskarżenia, czy pozwów cywilnych, jest zasadne. Należy bowiem uznać, że inkryminowane działania związane były z realizacją wolności zgromadzeń publicznych i wolnością wypowiedzi zagwarantowanych w Konstytucji RP i aktach prawa międzynarodowego - napisał rzecznik, prosząc o zwrotne informacje o podjętych działaniach.


W ocenie Adama Bodnara, wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE "potwierdza, że manifestacje odbywane w Puszczy były uzasadnione i podjęte w celu doprowadzenia do przestrzegania prawa przez naruszające je organy władzy publicznej".

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zdania, że w tej sytuacji osoby protestujące nie powinny być karane ani narażone na postępowania sądowe, które przeciwko nim się toczą.


Sąd uznaje winę, nie wymierza kary

W liście RPO wspomniał m.in. o dwóch pierwszych, nieprawomocnych orzeczeniach sądu w Hajnówce wobec grup aktywistów ekologicznych. W pierwszym sąd uznał winę, ale odstąpił od wymierzenia kary, w drugiej obwinionych uniewinnił. Pierwsza z tych spraw jest w trakcie rozpoznawania apelacji, które złożyły wszystkie strony; wyrok będzie ogłoszony jeszcze w tym tygodniu.

W wielu sprawach sąd I instancji orzeka grzywny; to wyroki w trybie zaocznym, od których osoby skazane mają możliwość złożenia sprzeciwów i to robią. Po ich uwzględnieniu sprawa jest jeszcze raz rozpoznana w normalnym trybie, na rozprawie, z możliwością przeprowadzenia postępowania dowodowego.


Policja: tylko sąd może podjąć taką decyzję

W ocenie policji, przytoczone w liście RPO przykłady orzeczeń świadczą o tym, że podjęcie interwencji było w tych przypadkach zasadne, a zachowania protestujących wypełniały znamiona czynów zabronionych przez prawo.


- W Polsce obowiązuje system prawa stanowionego, w którym rozstrzygnięcia sądu nie mają mocy wiążącej dla późniejszych rozstrzygnięć. Dlatego, w ocenie policji, tylko sąd ma kompetencje do podejmowania ostatecznych decyzji w pozostałych do rozpatrzenia przypadkach dotyczących protestów w Puszczy Białowieskiej - powiedział PAP nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.


Leśnicy: każda sprawa jest indywidualna

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk powiedział PAP, że każda ze spraw skierowanych do sądu przez uprawnionych do tego strażników leśnych dotyczy indywidualnych osób i powinna być osobno rozpoznana przez sąd. Dodał, że sprawy dotyczą głównie złamania zakazu wstępu do lasu (wprowadzając te ograniczenia leśnicy powoływali się na względy bezpieczeństwa), który - jak powiedział - był wprowadzony zgodnie z prawem.

Jarosław Krawczyk dodał, że list od Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął do białostockiej RDPL. - W tej chwili nie ma jeszcze żadnych ustaleń, jak będzie brzmiała odpowiedź - poinformował.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Małgorzata Golińska będzie nadzorować pracę zespołu do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej

4.05.2018, 17:48

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił nazwisko osoby odpowiedzialnej za Zespół Ekspertów do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej. Nowe gremium ma wypracować porozumienie między różnymi środowiskami co do metod ochrony Puszczy. Skład Zespołu zostanie ogłoszony po długim weekendzie majowym.


Można przejechać się przez Puszczę Białowieską - wąskotorowa kolejka w Hajnówce rozpoczyna sezon

27.04.2018, 17:56

Każdego roku z tych przejażdżek korzystają tysiące turystów. Wąskotorowa kolejka leśna w Hajnówce rozpoczyna sezon.


Prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

27.04.2018, 13:49

Białostocka prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra środowiska Jana Szyszkę, w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej. Stołeczny sąd uchylił w piątek (27.04) postanowienie śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.


Sprawa blokowania sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w sądzie

26.04.2018, 07:33

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy dotyczący grupy aktywistów ekologicznych, których policja obwinia o zakłócenie spokoju i porządku publicznego. Chodzi o protest zorganizowany w Puszczy Białowieskiej w czerwcu 2017 roku.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok




Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok