Radio Białystok | Wiadomości | Małgorzata Golińska będzie nadzorować pracę zespołu do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej
Minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił nazwisko osoby odpowiedzialnej za Zespół Ekspertów do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej. Nowe gremium ma wypracować porozumienie między różnymi środowiskami co do metod ochrony Puszczy. Skład Zespołu zostanie ogłoszony po długim weekendzie majowym.
Minister Henryk Kowalczyk powiedział, że odpowiedzialna za nowe gremium ma być Główny Konserwator Przyrody, wiceminister Małgorzata Golińska.
Po dniach wolnych wiceminister Małgorzata Golińska ogłosi Zespół Ekspertów do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej, bo to właśnie wiceminister jest odpowiedzialna za to gremium - poinformował Henryk Kowalczyk.
Minister dodał, że w zespole ekspertów znajdą się przedstawiciele trzech środowisk. "Eksperci leśnicy, eksperci z dziedziny ochrony przyrody i osoby reprezentujące ekologów" - tłumaczył Henryk Kowalczyk. Przewodniczący zespołu ekspertów ma zostać wybrany na pierwszym posiedzeniu.
Rekomendacje Zespołu Ekspertów do spraw Ochrony Puszczy Białowieskiej mają być przedstawione Komisji Europejskiej. Jak powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk, konsensus miałby zawierać elementy ochrony biernej lasu, postulowanej m.in. przez ekologów i ochronie czynnej, którą proponują np. leśnicy.
Małgorzata Golińska urodziła się w 1980 roku w Szczecinku. Od 2015 roku jest posłem na Sejm RP. Pracowała w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w tym podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Białostocka prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra środowiska Jana Szyszkę, w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej. Stołeczny sąd uchylił w piątek (27.04) postanowienie śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.
Są pierwsze konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie cięć w Puszczy Białowieskiej. Trzy puszczańskie nadleśnictwa: Hajnówka, Browsk i Białowieża utraciły certyfikat poświadczający, że prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną.
Można połączyć przyjemne z pożytecznym. W Dniu Ziemi mieszkańcy gminy Białowieża będą spacerować i sprzątać Puszczę Białowieską.
Ostoja, Dziewanna czy Rzepicha - Puszcza Augustowska ma nowych mieszkańców. To stadko siedmiu żubrów pochodzących z Puszczy Boreckiej.