Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

Prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

27.04.2018, 13:49, akt. 14:02

Białostocka prokuratura będzie musiała wszcząć śledztwo w sprawie podejrzeń popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra środowiska Jana Szyszkę, w związku z wycinkami w Puszczy Białowieskiej. Stołeczny sąd uchylił w piątek (27.04) postanowienie śledczych o odmowie wszczęcia śledztwa.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zawiadomienie posłanki PO

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w latach 2016-2017 roku przez ówczesnego szefa resortu środowiska jak również m.in. przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, skierowała w sierpniu 2017 roku do ministra sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz.

Podjęta została wtedy decyzja, że sprawą zajmie się nie prokuratura w Warszawie, ale w Hajnówce. Trafiło tam też podobne zawiadomienie, ale złożone - drogą elektroniczną - do Prokuratury Krajowej przez dwie osoby fizyczne. Ostatecznie zawiadomienia z Hajnówki przekazano Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku.

W zawiadomieniu posłanka Gabriela Lenartowicz wskazała, że minister mógł naruszyć art. 231 i 181 Kodeksu karnego. Pierwszy z nich mówi o odpowiedzialności funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Zagrożenie karne to kara więzienia do 3 lat. Drugi dotyczy m.in. powodowania "zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach". Grozi za to nawet do 5 lat więzienia.

Zdaniem posłanki PO, do niedopełnienia obowiązków przez ministra Jana Szyszkę doszło w związku z działaniami leśników w Puszczy Białowieskiej, w szczególności przy "masowej wycince starodrzewia".

W 2017 r. prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa 

W listopadzie 2017 roku, po postępowaniu sprawdzającym, prokuratura uznała jednak, że brak jest w tej sprawie znamion czynów zabronionych i wszczęcia śledztwa odmówiła. W uzasadnieniu tego postanowienia treść zawiadomień obu osób fizycznych uznano za ogólnikową, zaś posłanki Gabrieli Lenartowicz - za "wyłącznie polemiczną ocenę" działań dotyczących Puszczy Białowieskiej ze strony ministra środowiska i nadzorowanych przez niego podmiotów.

Skalę gradacji kornika w puszczy prokuratura określiła w uzasadnieniu tego postanowienia - powołując się na relacje nadleśniczych z terenu puszczy - za sytuację "nadzwyczajną i katastrofalną", wymagającą podjęcia działań przez uprawnione i zobowiązane do tego organy. Oceniła też, że działania te mają wyłącznie na celu ochronę Puszczy Białowieskiej, nie są wymierzone w jej dziedzictwo przyrodnicze i mieszczą się w ramach uprawnień zarówno ministra, jak i urzędników Lasów Państwowych.

Sąd uwzględnił zażalenie Gabrieli Lenartowicz

Zażalenie na postanowienie prokuratury złożyła posłanka Gabriela Lenartowicz.

W piątek Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy uwzględnił to zażalenie, uchylił zaskarżone postanowienie i sprawę przekazał prokuraturze do dalszego rozpoznania - poinformowała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.

- Liczymy na rzetelne i bezstronne zbadanie sprawy - mówiła posłanka Lenartowicz na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie. Powołując się na uzasadnienie postanowienia sądu, dodała że zalecił on prokuraturze zasięgnięcie opinii biegłych z ekspercką wiedzą na temat sytuacji w puszczy, uwzględniając też niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE - Trybunał orzekł, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE.

- Nie może być tak, że łamanie prawa pozostaje bezkarne i że wystarczy tylko wstrzymać wycinkę. Straty, które odniosła Puszcza Białowieska są ogromne (...) Liczymy na to, że prokuratura przeprowadzi rzetelne śledztwo, cieszymy się, że polski sąd staje w obronie Puszczy Białowieskiej - mówił podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz, p.o. sekretarza generalnego partii.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sprawa blokowania sprzętu do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej w sądzie

26.04.2018, 07:33

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces odwoławczy dotyczący grupy aktywistów ekologicznych, których policja obwinia o zakłócenie spokoju i porządku publicznego. Chodzi o protest zorganizowany w Puszczy Białowieskiej w czerwcu 2017 roku.


Trzy nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej utraciły europejski certyfikat

25.04.2018, 15:57

Są pierwsze konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie cięć w Puszczy Białowieskiej. Trzy puszczańskie nadleśnictwa: Hajnówka, Browsk i Białowieża utraciły certyfikat poświadczający, że prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną.


Trybunał UE - Polska złamała unijne prawo w Puszczy Białowieskiej

17.04.2018, 10:26

Polska naruszyła unijne prawo prowadząc wycinkę w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Podzielił tym samym argumenty Komisji Europejskiej i odrzucił wyjaśnienia Polski, że wycinka była konieczna ze względu na kornika drukarza.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok





Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok