Radio Białystok | Wiadomości | Będą podwyżki dla lekarzy – podlaski NFZ apeluje o przerwanie protestu
Jeszcze w tym roku lekarze dostaną podwyżki, a do 2024 roku mają też znacznie wzrosnąć nakłady na ochronę zdrowia w Polsce.
Porozumienie lekarzy z Ministerstwem Zdrowia
Po tym, jak w czwartek (8.02) protestujący lekarze doszli do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia, apel o ich powrót do pracy wystosował podlaski oddział NFZ.
Podpisane porozumienie powinno doprowadzić do przerwania protestu, choć na razie nie można powiedzieć, jakie konkretnie kwoty trafią do podlaskich lekarzy
- mówi dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.
Minister zdrowia mówił o ponad 2 miliardach złotych na podwyżki w skali kraju.
Zapowiedzi są obiecujące, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, że lekarze przerwali protest
- mówi rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel.
3 szpitale w Podlaskiem są w trudnej sytuacji
W związku z protestem lekarzy od stycznia trzy podlaskie szpitale mają poważne problemy z obsadą grafików. Z ponadnormatywnej pracy zrezygnowało 60 lekarzy w Szpitalu Wojewódzkim oraz 30 lekarzy w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.
Jednak najtrudniejsza sytuacja jest w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy, gdzie 40 lekarzy złożyło wypowiedzenia z pracy. Za kilka dni dyrektor szpitala ma się z nimi spotkać, by przedyskutować propozycję resortu zdrowia.
Lekarze dostaną podwyżki
Jak wynika z porozumienia lekarzy rezydentów z ministrem zdrowia, do 2024 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6% PKB, a jeszcze w tym roku rezydenci i lekarze specjaliści dostana podwyżki.
Jedną z propozycji jest podniesienie pensji lekarza specjalisty do nieco ponad 6 tysięcy złotych brutto pod warunkiem, że będzie on pracował tylko w jednym miejscu.
Zarząd województwa podlaskiego rozważa poręczenie kredytu dwóm szpitalom, aby choć w części spełnić żądania płacowe lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę lub nie chcą podpisywać klauzul opt-out.
Sytuacja pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy jest trudna, ale ich życie i zdrowie nie jest zagrożone - tak sytuację w związku z protestem lekarzy ocenia Rzecznik Praw Pacjentów.
Najtrudniejsza sytuacja jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie klauzulę opt-out wypowiedziało ponad 30 lekarzy.
Wraz z początkiem nowego roku, pacjenci Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy pojawią się na SOR-ze, mogą czekać w wielogodzinnych kolejkach - mówi dyrektor placówki prof. Anna Wasilewska.