Radio Białystok | Wiadomości | Michał Krzysiak nowym dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego

Michał Krzysiak nowym dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego

7.02.2018, 19:40, akt. 20:18

Zachowanie naturalnych procesów na terenie parku narodowego, dalszy rozwój hodowli żubra i promocja tych zwierząt, również za granicą - to priorytety nowego dyrektora Michała Krzysiaka powołanego w środę (7.02) na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieski Park Narodowy, fot. Eugeniusz Ryżyk
Białowieski Park Narodowy, fot. Eugeniusz Ryżyk

Dr nauk weterynaryjnych Michał Krzysiak pracował dotąd w parku jako starszy specjalista ds. ochrony przyrody. Zastąpił na stanowisku dyrektora Olimpię Pabian, odwołaną w połowie listopada ubiegłego roku przez ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszko.

M.in. promowanie żubra - to priorytet nowego dyrektora

Pytany o priorytety w pracy na nowym stanowisku, Michał Krzysiak wymienił: zachowanie procesów naturalnych na terenie parku narodowego i "hodowlę restytucyjną" żubra oraz promowanie tych zwierząt nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Żeby ten Białowieski Park Narodowy był przyjemnym miejscem dla wszystkich (...), a zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie naturalną przyrodę

- dodał nowy dyrektor Michał Krzysiak.

- Restytucja to dla mnie przede wszystkim zwiększenie liczebności populacji żubrów w Polsce i na świecie. I dbałość o to, żeby ta populacja rozwijała się zdrowa i żeby tych żubrów było jak najwięcej - wyjaśnia Michał Krzysiak. 

Cel: zwiększenie liczebności żubrów do 10 tys. 

Podał liczbę 6,5 tys. żubrów na świecie i zaznaczył, że pierwszym celem jest przekroczenie liczby przynajmniej 10 tys. Powiedział też, że BPN to miejsce, które może być "źródłem" pozyskiwania zwierząt do tworzenia takich nowych hodowli. Zwrócił też uwagę na rolę parku w promocji żubra jako zwierzęcia, którego nie należy się obawiać.

Będę robił wszystko, co w mojej mocy, żeby zachęcać inne ośrodki, które mają ku temu możliwości, do współpracy z naukowcami i przyrodnikami, żeby chciały te zwierzęta przyjmować. Zawsze BPN robił, co może, żeby jak najwięcej tych hodowli powstawało. Uważam, że to dobre działanie i trzeba to kontynuować

- dodał Michał Krzysiak.

Zdaniem Michała Krzysiaka park narodowy powinien odgrywać czynną rolę w łagodzeniu konfliktów związanych z Puszczą Białowieską, zwłaszcza jeśli chodzi o bytowanie żubrów. "Jestem otwarty na współpracę" - zapewnił nowy dyrektor Michał Krzysiak. 

Początki BPN sięgają 1921 roku

Nowy dyrektor pochodzi z Lublina, tam ukończył studia weterynaryjne. Ma za sobą m.in. pracę na uczelni i w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym. W Białowieskim Parku Narodowym zatrudniony jest od 9,5 roku. Jest doktorem nauk weterynaryjnych, rozprawę doktorską pisał na temat kondycji zdrowotnej żubrów w Polsce.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym, jego początki sięgają 1921 r. Zajmuje jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Symbolem parku jest żubr, którego populacja żyjąca na wolności w tej puszczy jest największą w kraju.

Na koniec 2016 roku żyło tam blisko 600 żubrów. Aktualnie trwa inwentaryzacja, która pokaże stan i kondycję populacji na koniec 2017 roku.

źródło: PAP

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białowieski Park Narodowy – jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Podlaskiem

15.01.2018, 14:36

To wciąż jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w województwie podlaskim. Białowieski Park Narodowy w 2017 r. sprzedał prawie 250 tys. biletów wstępu.


Około 250 gatunków grzybów z Puszczy Białowieskiej na wystawie w Białowieży

16.09.2017, 16:47

Ok. 250 gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej zobaczyć można na wystawie, otwartej w sobotnie (16.09) południe w Białowieży. To unikatowa ekspozycja żywych okazów zebranych w puszczy. Z powodu ich nietrwałości, czynna będzie tylko dwa dni.


Władze Białowieskiego Parku Narodowego wydają biuletyn, aby dotrzeć do mieszkańców regionu bez internetu

16.09.2017, 15:04

Ukazał się pierwszy numer biuletynu "Echo", wydawanego przez władze Białowieskiego Parku Narodowego. Bezpłatne, drukowane, kolorowe pismo ma docierać zwłaszcza do tych mieszkańców puszczańskich gmin, którzy nie korzystają z internetu. W dystrybucji pomogą m.in. sołtysi.


Ekolodzy krytyczni do planu MŚ ws. zarządzania Puszczą Białowieską

12.01.2017, 08:42

Sześć organizacji pozarządowych wskazuje szereg błędów w zaproponowanym przez ministerstwo dokumencie.





ZNAJDŹ NAS








fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok