Radio Białystok | Wiadomości | Około 250 gatunków grzybów z Puszczy Białowieskiej na wystawie w Białowieży

Około 250 gatunków grzybów z Puszczy Białowieskiej na wystawie w Białowieży

16.09.2017, 16:47, akt. 17:00

Ok. 250 gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej zobaczyć można na wystawie, otwartej w sobotnie (16.09) południe w Białowieży. To unikatowa ekspozycja żywych okazów zebranych w puszczy. Z powodu ich nietrwałości, czynna będzie tylko dwa dni.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

23. wystawa grzybów w Białowieży

Zorganizowaną po raz 23. wystawę oglądać można w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Prezentowane okazy zbierali w Puszczy Białowieskiej naukowcy badający grzyby - mikolodzy, z pomocą pracowników Białowieskiego Parku Narodowego (BPN), studentów i wolontariuszy.

Od lat w organizacji białowieskiej prezentacji bierze udział m.in. dr Anna Kujawa z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Zgodziła się z opinią zwykłych grzybiarzy, że obecna pogoda jest dla grzybów bardzo dobra. 

- Jest dużo zarówno grzybów wystawowych jak i takich, których nie wystawiamy, ale oznaczamy, identyfikujemy i powiększamy listę gatunków znanych w puszczy - powiedziała dr Anna Kujawa.

Na wystawie można zobaczyć ok. 250 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących - to o kilkadziesiąt gatunków więcej, niż przed rokiem.

Aspekt edukacyjny ekspozycji

Autorzy ekspozycji podkreślają jej aspekt edukacyjny. Zwiedzający mogą np. dokładnie poznać wygląd muchomora zielonawego (wcześniej zwanego sromotnikowym) - uważanego za najbardziej trującego grzyba w Polsce, co roku zbierającego śmiertelne żniwo. - W pewnym sensie na własne życzenie przez to, że niektórzy zbierający grzyby nie potrafią rozpoznawać go i prawidłowo identyfikować. To jest chyba pierwszoplanowa rola tej wystawy, żeby ochronić życie ludzkie - uważa dr Anna Kujawa.

Zwróciła też uwagę na dużą różnorodność grzybów Puszczy Białowieskiej prezentowanych na wystawie. W tym - grzybów związanych z drewnem. Dlatego częścią ekspozycji jest odrębny dział grzybów nadrzewnych (żyjących na żywych drzewach) oraz nadrewnowych (rozkładających martwe drewno).

Jest też kącik zapachów, gdzie zobaczyć można owocniki grzybów wydzielające woń np. mąki, anyżu czy ogórka. Wśród nich jest sromotnik smrodliwy (bezwstydny), który - gdy jest dojrzały - wydziela zapach padliny.

Jak co roku, oprócz okazów, które trafiły na ekspozycję, udało się też znaleźć gatunki pozawystawowe, zbierane w celu uzupełnienia listy grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Lista ta powiększy się o kilkadziesiąt, lista dla Polski - o kilka nowych gatunków grzybów.

Ta pierwsza liczy już ok. 1,9 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych (czyli widocznych gołym okiem); mikolodzy szacują, że to ponad 40 % wszystkich gatunków takich grzybów rozpoznanych dotąd i oznaczonych jako występujące w Polsce.

Zajęcia dla dzieci w Hajnówce

Wystawie towarzyszą działania o charakterze edukacyjnym. W miniony piątek (15.09) kilkuset przedszkolaków i uczniów szkół z terenu puszczańskich gmin wzięło udział w zajęciach zorganizowanych dla nich w zamiejscowym wydziale leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Dzieci uczyły się np. odróżniać grzyby jadalne od ich trujących sobowtórów. We wtorek (12.09), mimo deszczowej pogody, odbył się spacer edukacyjny do rezerwatu ścisłego BPN, z grupą mieszkańców miejscowości leżących na terenie puszczy. Głównym celem było pokazanie roli grzybów w lesie, np. przy rozkładzie materii organicznej.

Dr Anna Kujawa przyznała, że trudno jest ocenić, jaka jest wiedza społeczeństwa właśnie o roli grzybów w ekosystemie, bo nie ma takich badań.

Wydaje się, że jednak cały czas przeważa (...) ten pryzmat patrzenia na przyrodę przez nasze ludzkie potrzeby. Jako społeczeństwo, chyba mało rozumiemy to, co się dzieje w przyrodzie i jakie zachodzą w ekosystemach procesy, po co one są, czy jaką rolę pełnią poszczególne organizmy - powiedziała dr Kujawa dodając, że często skupiamy się jedynie "na tym, co widać". 

Przyznała, że w tym aspekcie edukacji przyrodniczej wciąż jest wiele do zrobienia.

Wystawę w Białowieży oglądać można w sobotę i niedzielę do 17:00.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białowieskiego Parku Narodowego wydają biuletyn, aby dotrzeć do mieszkańców regionu bez internetu

16.09.2017, 15:04

Ukazał się pierwszy numer biuletynu "Echo", wydawanego przez władze Białowieskiego Parku Narodowego. Bezpłatne, drukowane, kolorowe pismo ma docierać zwłaszcza do tych mieszkańców puszczańskich gmin, którzy nie korzystają z internetu. W dystrybucji pomogą m.in. sołtysi.


Co zrobić, kiedy zgubimy się na grzybach - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

15.09.2017, 14:49

Nawet kilkanaście osób dziennie odwiedza Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, żeby rozwiać swoje wątpliwości związane z grzybami.


Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, kiedy wchodzimy do lasu - apelują policjanci

13.09.2017, 17:21

Grzybobranie to dobry sposób spędzania czasu wolnego, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się do lasu, musimy zachować szczególną ostrożność.


Grzyby tematem spaceru edukacyjnego w Białowieskim Parku Narodowym

12.09.2017, 17:39

Spacer edukacyjny poświęcony grzybom i ich roli w środowisku, połączony też z rozpoznawaniem mało znanych gatunków, zorganizowano we wtorek (12.09) w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego. Wzięła w nim udział grupa mieszkańców puszczańskich gmin.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok