Radio Białystok | Wiadomości | Spotkania i koncerty podczas obchodów 75. rocznicy likwidacji getta i wybuchu powstania

Spotkania i koncerty podczas obchodów 75. rocznicy likwidacji getta i wybuchu powstania

24.01.2018, 13:55, akt. 14:21

"Białystok pamięta" - pod taki hasłem w stolicy województwa podlaskiego odbywać się będą, przypadające w 2018 roku, obchody 75. rocznicy likwidacji getta i wybuchu w nim powstania oraz towarzyszące tym obchodom wydarzenia.

70. rocznica powstania w białostockim getcie, 16.08.2013, foto PRB
70. rocznica powstania w białostockim getcie, 16.08.2013, foto PRB


0:00
0:00
Spotkania i koncerty muzyki klezmerskiej podczas 75. rocznicy likwidacji getta i wybuchu powstania - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rocznica obchodzona jest od wielu lat

Rocznica wybuchu powstania w białostockich getcie, związana z datą 16 sierpnia 1943 roku, obchodzona jest w mieście od wielu lat.

Dużo mniej znana jest data 5 lutego 1943 roku, gdy wcześnie rano rozpoczęto wyłapywanie osób wytypowanych do wywózki do obozu zagłady w Treblince. Przyjmuje się tę datę za początek likwidacji getta w mieście.

Dokładnych danych nie ma, ale historycy przyjmują, że w ciągu ośmiu dni hitlerowcy wywieźli wtedy ok. 12 tys. osób, 2 tys. Żydów zamordowali na miejscu.

75. rocznica tragicznych wydarzeń

W tym roku przypada 75. rocznica obu tragicznych wydarzeń. Jak poinformował w środę (24.01) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, obchody odbywać się będą pod wspólnym tytułem "Białystok pamięta".

Rolą miasta jest pamiętanie o jego historycznych korzeniach, o historycznym dziedzictwie i na pewno takim dziedzictwem są białostoccy Żydzi, którzy przed II wojną światową stanowili ok. 50 proc. mieszkańców naszego miasta

- mówił na konferencji prasowej.

Przeżyli tylko nieliczni Żydzi

Tadeusz Truskolaski przypomniał, że ze społeczności żydowskiej, liczącej przed wojną kilkadziesiąt tysięcy, przeżyli tylko nieliczni. - To jest ogromna tragedia. Naszym obowiązkiem jest pamiętanie o ofiarach i mówienie o tym "nigdy więcej". Szczególnie w kontekście też tego, jak odradzają się w naszym kraju ruchy promujące faszyzm - dodał prezydent.

Obchody zaplanowane na 5 lutego mają przypomnieć, gdzie w przeszłości znajdowało się białostockie getto. Uroczystości rozpoczną się od spotkań w dwóch miejscach, gdzie były bramy do getta. Tam zaplanowano koncerty muzyki klezmerskiej, będzie też można usłyszeć informacje o tym, co w lutym 1943 roku działo się w getcie.

Uczestnicy obu tych spotkań przejdą pod pomnik bohaterów powstania w getcie; tam zostaną złożone kwiaty, odczytana będzie lista ofiar akcji lutowej oraz fragmenty pamiętnika młodego Żyda Dawida Szpiro, który m.in. opisuje życie w getcie.

Cenny dokument w galerii Sleńdzińskich

Ten cenny dokument dwa miesiące temu trafił do Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku; przekazała go osoba prywatna. 

- Pierwszy raz mam zapiski, które powstawały w trakcie dziejącej się historii - mówiła dyrektor tej galerii, historyk Jolanta Szczygieł-Rogowska, która od lat bada historię białostockich Żydów.

Obchody rocznicy spalenia synagogi

Na czerwiec w mieście zaplanowano obchody rocznicy spalenia przez Niemców wielkiej synagogi. Świątynia została podpalona 27 czerwca 1941 roku (dzień po utworzeniu getta w Białymstoku) wraz z przebywającymi w niej ludźmi. Zginęło wówczas - według różnych źródeł - od 700 do 2 tys. osób.

16 sierpnia odbędą się obchody 75. rocznicy wybuchu powstania, które historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Zaplanowano też wówczas cykl wydarzeń związanych z tą rocznicą.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cenny dokument w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku

23.01.2018, 07:02

Niezwykle cenny dokument trafił do Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. To pamiętnik z czasów II wojny światowej spisany przez białostockiego Żyda Dawida Szpiro.


W Bielsku Podlaskim powstał Plac Pamięci Żydów Bielskich - to w 75. rocznicę zagłady

14.11.2017, 19:04

W Bielsku Podlaskim upamiętniono we wtorek (14.11) żydowskich mieszkańców miasta, w 75. rocznicę ich zagłady. Plac, w którego otoczeniu przed laty stała m.in. synagoga, szkoła żydowska i sierociniec, otrzymał nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich".


W Gródku odsłonięto tablicę upamiętniającą lekarza Lwa Cukiermana

8.09.2017, 14:35

Doktor, który zawsze pomagał potrzebującym – tak w pamięci mieszkańców Gródka zachował się Lew Cukierman. Na budynku, w którym prowadził praktykę i mieszkał ten przedwojenny lekarz, władze gminy, zaproszeni goście oraz uczniowie odsłonili w piątek (08.09) pamiątkową tablicę.


Uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim

16.08.2017, 07:19

W Białymstoku odbyła się w środę (16.08) uroczystość w 74. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Białostocki zryw historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po warszawskim, bunt ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok