Radio Białystok | Wiadomości | W Gródku odsłonięto tablicę upamiętniającą lekarza Lwa Cukiermana
Doktor, który zawsze pomagał potrzebującym – tak w pamięci mieszkańców Gródka zachował się Lew Cukierman. Na budynku, w którym prowadził praktykę i mieszkał ten przedwojenny lekarz, władze gminy, zaproszeni goście oraz uczniowie odsłonili w piątek (08.09) pamiątkową tablicę.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W przywróceniu pamięci o doktorze Cukiermanie, a także o innych gródeckich Żydach, pomógł projekt realizowany w ramach programu "Szkoła Dialogu", w którym wzięli udział uczniowie z Gródka.
Podczas okupacji doktor Lew Cukierman zdołał uciec z Białostockiego getta i wrócił w okolice Gródka. Został jednak wraz z rodziną schwytany przez Niemców – prawdopodobnie poprzez donos mieszkańców jednej z okolicznych miejscowości - i rozstrzelany na żydowskim cmentarzu w Gródku.
W piątkowej uroczystości wziął też udział potomek gródeckich Żydów, mieszkający w USA Leo Wolinsky.
W Lesie Łopuchowskim koło Tykocina uczczono w piątek (25.08) pamięć ok. 2,5 tys. tykocińskich Żydów, zamordowanych przez Niemców 76 lat temu. W uroczystości wzięły udział m.in. grupy młodzieży z Izraela.
Prawie czterdzieści kamieni nagrobnych wróciło po latach na żydowski cmentarz w Ciechanowcu.
W Białymstoku odbyła się w środę (16.08) uroczystość w 74. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Białostocki zryw historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po warszawskim, bunt ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.