Radio Białystok | Wiadomości | Cenny dokument w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku
Niezwykle cenny dokument trafił do Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku. To pamiętnik z czasów II wojny światowej spisany przez białostockiego Żyda Dawida Szpiro.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pierwsze notatki pochodzą z grudnia 1939 r.
- Pierwsze notatki rozpoczynają się w grudniu 1939 roku, a kończą w lipcu 1943 roku, tuż przed wybuchem powstania w getcie - mówi dyrektor galerii Jolanta Szczygieł-Rogowska. Dawid pochodził z bogatej rodziny fabrykantów.
W pamiętniku znajdujemy m.in. opisy codziennego życia młodych ludzi w gettcie a także historię miłości Dawida i Lizy. - Dziennik, który chłopak spisał w języku polskim, jest niesamowitą lekturą, bo tworzoną na bieżąco, nie spisaną po wojnie - dodaje Jolanta Szczygieł-Rogowska. Dawid prawdopodobnie nie przeżył wojny, historycy próbują ustalić co stało się z nim i jego rodziną.
Pamiętnik będzie opublikowany w sierpniu
Dyrekcja na razie nie chce zdradzać w jaki sposób pamiętnik znalazł się w galerii. Ma on być opublikowany w sierpniu, z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim. Jego fragmenty będzie można usłyszeć 5 lutego, podczas miejskich obchodów rocznicy akcji lutowej. W 1943 roku w getcie, w trwającej około tygodnia akcji, rozstrzelano około tysiąc osób, a do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejnych 12 tysięcy.
Około 200 zdjęć oglądać możemy na wystawie Grand Press Photo, podsumowującej najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce.
Cenne portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli, które zakupiło niedawno Muzeum Podlaskie w Białymstoku, w połowie lutego będą dostępne na wystawie stałej muzeum - poinformowano w środę (03.01) na konferencji prasowej.
Kilkaset zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, które będą odbywały się w 2018 r. w Białymstoku znalazło się w wydanym przez miasto kalendarzu "Białystok wielu kultur". Trafi on m.in. do instytucji kultury, organizacji pozarządowych.