Radio Białystok | Wiadomości | Dekomunizacja - bohaterowie walk o Niepodległość Polski patronami kolejnych 5 ulic
Pilecki zamiast Podedwornego, Radziwonik zamiast Gorkiego - wojewoda podlaski zmienił nazwy kolejnych pięciu ulic w regionie.
Zmiany, to efekt tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej, która zobowiązała samorządy do usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających totalitarny ustrój państwa. W przypadku kilkunastu ulic, władze miast nie zdążyły, bądź nie chciały tego zrobić w terminie, dlatego nowe nazwy ulic nadaje wojewoda. Nowi patroni odwołują się do walk o Niepodległość Polski - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski:
Kolejnych 5 ulic ma nowych patronów
Tak zwanym zarządzeniem zastępczym wojewoda zmienił nazwy pięciu ulic. Aż dwie ulice zmienią nazwy w Szumowie - Bolesława Podedwornego będzie nosiła nazwę kapitana Antoniego Kozłowskiego, a 30-lecia PRL zmieniona będzie na sierżanta Zygmunta Przeździeckiego. Nie będzie też ulicy Podedwornego w Zambrowie, która teraz będzie nosić nazwę rotmistrza Witolda Pileckiego. W Białymstoku ulica Maksyma Gorkiego nazywać się będzie - porucznika Anatola Radziwonika. W Wiźnie nie będzie już ulicy 35-lecia PRL, a będzie ulica kapitana Stanisława Brykalskiego.
W sumie w regionie zmianie podlegało 68 nazw ulic; zdecydowaną większość zmieniły, porządkując nazewnictwo, same samorządy.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał w środę (13.12) pierwsze trzy zarządzenia zastępcze dotyczące zmian nazw ulic w regionie. W dwóch przypadkach chodzi o Leona Kruczkowskiego, w jednym o I Armię WP. W ośmiu kolejnych przypadkach wojewoda czeka na opinie IPN.
Wacław Zawadzki czy Aleksander Zawadzki? - zastanawiają się mieszkańcy Sejn. A wraz z nimi IPN oraz wojewoda podlaski. Bo jeżeli Aleksander, czyli działacz PPR i PZPR, przewodniczący Rady Państwa w latach 1952-1964, to ulicę należy zdekomunizować. Wacława - powstańca sejneńskiego ruszać już nie trzeba.
- Pierwsze zarządzenia zastępcze dotyczące dekomunizacji ulic będą wydane w przyszłym tygodniu - deklaruje wojewoda.
Powrót do historycznej nazwy - ul. Szkolna - taką propozycję przesłał Wojewodzie Podlaskiemu burmistrz Zambrowa w ramach "dekomunizacji" dotychczasowej ul. Bolesława Podedwornego.
Mieszkańcy Zambrowa będą mogli zaproponować nazwę ulicy, która do tej pory nosiła imię Bolesława Podedwornego. Trzeba ją zmienić w związku z ustawą dekomunizacyjną.
Pierwotnie sądzono, że problem jest marginalny i dotyczy jedynie dwóch samorządów. Teraz jednak wydłuża się lista ulic, które pominięto podczas zmian nazwy z powodu ustawy dekomunizacyjnej.