Radio Białystok | Wiadomości | 14 ulic w Podlaskiem nosi nazwy niezgodne z ustawą dekomunizacyjną
Pierwotnie sądzono, że problem jest marginalny i dotyczy jedynie dwóch samorządów. Teraz jednak wydłuża się lista ulic, które pominięto podczas zmian nazwy z powodu ustawy dekomunizacyjnej.
Ustawa dekomunizacyjna
Przypomnijmy, zgodnie z przepisami, do 2 września z przestrzeni publicznej miały zniknąć nazwy ulic, które mogłyby gloryfikować totalitarny ustrój państwa. Dla zdecydowanej większości z nich znaleziono nowych patronów, a do wymogów ustawy nie zamierzały się dostosować jedynie dwa samorządy – z Szumowa i Zambrowa, gdzie znajdują się ulice imienia Bolesława Podedwornego.
Teraz jednak po ostatecznej kwerendzie Instytutu Pamięci Narodowej - okazuje się, że lista niezgodnych z ustawą nazw ulic jest znacznie dłuższa i dotyczy aż 14 dróg w 9 gminach. Między innymi zdaniem IPN, zmiany nazwy wymagają ulice Leona Kruczkowskiego w Białymstoku, Kleosinie i Gąsówce, Aleksandra Węgierki w Białymstoku czy 35-lecia PRL w Wiźnie. Tym jednak razem, to nie samorządy, a wojewoda podlaski w trybie zarządzenia zastępczego dokona zmian kontrowersyjnych nazw.
Ustawa przewidywała bowiem, że lokalne władze mają na to czas tylko do początku września. Aktualnie służby wojewody oczekują na opinie IPN potwierdzające niezgodność nazwy z ustawą dekomunizacyjną.
Dwie nowe nazwy ulic w Nowogrodzie i jedna w pobliskim Jankowie-Młodzianowie - taką decyzję podjęli radni miasta i gminy Nowogród w związku z ustawą dekomunizacyjną.
O tym czy Mereckiego zmieni nazwę na Łąkową zdecydują na najbliższej sesji suwalscy radni.