Radio Białystok | Wiadomości | Walka z ASF wciąż trwa - nie wszyscy rolnicy wiedzą o weterynaryjnych obostrzeniach
Walka z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń trwa od trzech lat, ale wciąż nie widać jej końca. Ciągle pojawiają się nowe przypadki wirusa u dzików. Okazuje się też, że są jeszcze rolnicy, którzy nie wiedzą o weterynaryjnych obostrzeniach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przypadki wirusa nie tylko w Podlaskiem
- Dotyczy to głównie południowej części województwa podlaskiego - mówi powiatowy lekarz weterynarii w Siemiatyczach Mirosław Tołwiński.
Przypadki wirusa u dzików stwierdza się też na Lubelszczyźnie i Mazowszu. W walce z rozprzestrzenieniem się ASF ma pomóc likwidacja hodowli świń u rolników, którzy nie mogą spełnić wszystkich wymogów weterynaryjnych. Na zaprzestanie hodowli zdecydowało się wielu podlaskich hodowców. W zamian za to otrzymują odszkodowania. W powiecie siemiatyckim pieniądze otrzymali już prawie wszyscy - mówi Mirosław Tołwiński.
Niektórzy rolnicy nie wiedzą o wprowadzonych obostrzeniach
Okazuje się, że są jeszcze rolnicy, którzy nie wiedzą o wprowadzonych obostrzeniach weterynaryjnych. W takim przypadku mogą dostać mandat, stracić zwierzęta i zapłacić za ich utylizację. Tak było w przypadku jednej rodziny z Milejczyc koło Siemiatycz.
Powiatowy lekarz weterynarii Mirosław Tołwiński dodaje, że w 2017 roku w powiecie siemiatyckim wykryto już kilka przypadków niewłaściwego chowu świń.
Od 2016 roku stwierdzono natomiast osiem ognisk ASF u trzody chlewnej. Teraz nie ma żadnego, ale w ostatnich dwóch tygodniach były dwa przypadki wirusa u dzików.
Do stu wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce - poinformował w czwartkowym (28.09) komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Setne ognisko wykryto w gospodarstwie w gminie Lipsk.
Odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu łomżyńskiego zarządził Powiatowy Lekarz Weterynarii. To drugie takie rozporządzenie w czasie ostatnich trzech miesięcy.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowała o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Debacie przyglądali się rolnicy z terenów dotkniętym wirusem, który dziesiątkuje stada trzody chlewnej. Na terenie Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny stwierdzono 96 ognisk ASF.