Radio Białystok | Wiadomości | Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

3.11.2017, 15:20, akt. 15:07

Blisko 2 miliardy osób na świecie ma na swoich urządzeniach mobilnych programy do gier on-line, w Polsce na smartfonach gra około 7 milionów osób. Niektóre aplikacje oferują nie tylko rozrywkę, ale także możliwość zarabiania pieniędzy.

Czy można dorobić na graniu w gry, fot. Monika Kalicka
Czy można dorobić na graniu w gry, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zarobek w wysokości kilku złotych dziennie nie jest atrakcyjny

Według Zbigniewa Sulewskiego, ekonomisty z Centrum im. Adama Smitha, zarobek w wysokości kilku złotych dziennie nie jest atrakcyjny, choć są osoby, które mogą być zainteresowane takimi aplikacjami.

Ktoś, kto lubi grać, komu nie przeszkadzają reklamy, może to traktować jako dodatkowy zarobek przy zabawie. Być może też dla kogoś, kto sam tworzy aplikacje, czy gry, ich pobieranie, instalowanie i używanie są pomocne w nauce programowania, w podnoszeniu swoich kwalifikacji. Z czysto finansowego punktu widzenia, to nie jest opłacalne

 - ocenia Zbigniew Sulewski.

Nawet niewielkie zarobione pieniądze to przychód - trzeba się z niego rozliczyć

Radosław Hancewicz z Krajowej Administracji Skarbowej przypomina, że nawet niewielkie pieniądze zarobione podczas używania aplikacji do gier, to nasz przychód, w związku z tym powinniśmy się z niego rozliczyć.

- Jeżeli otrzymałem przychody, które ktoś wypłacił mi za korzystanie i testowanie jakichś aplikacji, są to moje przychody i ja te przychody powinienem wykazać. Podatnik powinien zliczać te przychody i wpisać je w zeznaniu PIT. Tam jest taka specjalna rubryka, która nazywa się "inne źródła przychodów". To oczywiście będzie wpływało na moje rozliczenie. Z całą pewnością najlepiej jakieś dowody tych przychodów mieć w sytuacji, gdyby urząd skarbowy o to zapytał - przestrzega Radosław Hancewicz.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok    

Aplikację, którą testowali Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki pobrało na całym świecie ponad 5 milionów osób. Jak to działa?

Po zainstalowaniu programu do gier na smartfonie otrzymujemy pewną liczbę punktów, które można zamienić na pieniądze. Po 10 minutach gry nasi eksperymentatorzy mogli już wypłacić po 2 złote. Granie przez dwa dni przez godzinę, dwie dziennie, dał zarobek rzędu 4 złotych. Po trzech dobach na wirtualnych kontach Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego było już po 10 złotych. Jednak w czasie grania zmuszeni byli do oglądania setek reklam.

- Przeglądamy wiele reklam, które wyświetlają się nam w czasie korzystania z aplikacji. Właściciel, czy operator tej aplikacji, może się pochwalić, że ma bardzo wielu użytkowników i ma wtedy świetne statystyki dla reklamodawców. Uzyskuje z kolei pieniądze za każdego, kto przejrzał reklamę. I tak to się kręci - tłumaczy ekonomista z Centrum im. Adama Smitha Zbigniew Sulewski.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.10.2017, 15:20

Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? Czy możemy wierzyć deklaracjom producentów, które widzimy na opakowaniach?


Jakie urządzenia pomiarowe są najdokładniejsze? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

20.10.2017, 15:19

Nowoczesne technologie w ostatnich latach coraz częściej przenikają do kolejnych obszarów naszego życia. Aplikacje mobilne pojawiły się między innymi w dziedzinie zdrowia i fitnessu. Pomagają nie tylko mierzyć postępy w treningu, ale także motywują do podejmowania sportowych wyzwań.


Dlaczego łapiemy się na sztuczki handlowców? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

13.10.2017, 14:53

Rabaty podawane w procentach, ukrywanie cen czy nietypowe wielkości i pojemności opakowań produktów na półkach. Handlowcy robią co mogą, żeby w naszych koszykach na zakupy lądowało jak najwięcej produktów.


Gdzie trafią śmieci i co się z nimi dzieje - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok [zdjęcia]

6.10.2017, 14:05

W październiku przyszłego roku zmienią się zasady segregacji śmieci. Nowe przepisy wprowadzą bardziej szczegółową selektywną zbiórkę już na poziomie samych mieszkańców - tłumaczy Zbigniew Gołębiewski z białostockiej spółki Lech odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok