Radio Białystok | #eksperyment | Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? Czy możemy wierzyć deklaracjom producentów, które widzimy na opakowaniach?
Na niektórych opakowaniach czas określony jest z dokładnością do 10 procent, na innych pojawia się słowo "około", a dalej konkretny wymiar - na przykład 48 godzin.Producent zniczy Antoni Chorąży podpowiada, że podczas kupowania zniczy i wkładów do nich powinniśmy zwracać uwagę tylko na jedno.
"Zależy to od ilości surowca, czyli od wagi. Im więcej surowca, im więcej parafiny, tym dłużej (znicz) będzie się palił. I tu nie ma cudów, że mało parafiny, maleńki wkładzik będzie się palił 70, czy 100 godzin. Sto gram parafiny pali się około doby" - mówi Antoni Chorąży.
Odpowiednio 200 gram parafiny powinno płonąć przez dwie doby, a 300 gram przez 64 godziny i tak dalej.
Co zrobić, jeśli znicz lub parafinowy wkład zgaśnie zdecydowanie wcześniej?
Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Oddziału Inspekcji Handlowej Leszek Mironiuk mówi, że reklamacja jest możliwa.
"Należy taki produkt zareklamować, ponieważ nie jest on zgodny z umową, którą zawarliśmy. Możemy go zareklamować w ciągu dwóch lat od daty zakupu z tytułu rękojmi, żądać wymiany, naprawy lub też odstąpić od umowy".
Jak dodaje Leszek Mironiuk w przypadku zużytego, wypalonego znicza, trudno określić stanowisko producenta, ale jeśli będzie ono odmowne, możemy zgłosić taką sprawę do Inspekcji Handlowej. Jej pracownicy pobiorą próbki do badań - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości producent może zostać ukarany. Po drugie możemy wnioskować o przeprowadzenie polubownego postępowania pozasądowego.
Nasi eksperymentatorzy sprawdzili, na ile prawdziwe są deklaracje producentów zniczy
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski kupili cztery różnej wielkości wkłady do zniczy od czterech różnych producentów, z różnym czasem palenia się deklarowanym na opakowaniach. Według opisów wkłady powinny się palić przez 48, 70, 75 i 80 godzin.
Pierwszy znicz zgasł 11,5 godziny przed czasem. Kolejny wypalił się po nieco ponad dwóch dobach - co ciekawe ten powinien płonąć przez 75 godzin. 80-godzinny wkład palił się przez 77 godzin, czyli niewiele krócej, niż wskazywała informacja z opakowania. Rekordowo długo płomień utrzymywał się w zniczu opisanym jako 70-godzinny. Tu parafina wypaliła się po 83. godzinach od zapalenia.