Radio Białystok | Wiadomości | Protestujący w Puszczy Białowieskiej szósty dzień blokują wywózkę drewna
Jedni nieustannie protestują, drudzy starają się wszelkimi sposobami nie dopuszczać do blokad sprzętu. W Puszczy Białowieskiej, w okolicy Szlaku Dębów Królewskich już szósty dzień trwa blokada drewna przygotowanego do wywózki.
Zdaniem protestujących, drewno powinno zostać w lesie, a działania leśników są łamaniem prawa.
Przedstawiciele Lasów Państwowych przyznają, że obecność protestujących poważnie dezorganizuje pracę drwali. Dlatego do usuwania blokad skierowano strażników leśnych z całej Polski. - Sytuacja jest coraz bardziej napięta – przyznaje nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka Grzegorz Bielecki.
Kilka dni temu protestujący przeprowadzili jednocześnie trzy blokady w Puszczy Białowieskiej. Dwie siłą zlikwidowali leśnicy. Jeden z nich poinformował policję o naruszeniu nietykalności cielesnej. Na brutalność strażników skarżyli się także protestujący.
Aktywiści domagają się całkowitego zaprzestania wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej. Leśnicy tłumaczą, że walczą z kornikiem i zapewniają bezpieczeństwo odwiedzającym.
Ukazał się pierwszy numer biuletynu "Echo", wydawanego przez władze Białowieskiego Parku Narodowego. Bezpłatne, drukowane, kolorowe pismo ma docierać zwłaszcza do tych mieszkańców puszczańskich gmin, którzy nie korzystają z internetu. W dystrybucji pomogą m.in. sołtysi.
W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.
Jedni domagają się zaprzestania prac, drudzy tłumaczą, że chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa. Nie milkną spory wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Gorąca atmosfera stała się jednym z tematów trwającej w Białowieży Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej turystyce na obszarach przyrodniczo cennych.
- Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte - mówił na antenie Radia Wrocław wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.