Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy rozmawiają w Białowieży m.in. o turystyce na obszarach cennych przyrodniczo
Jedni domagają się zaprzestania prac, drudzy tłumaczą, że chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa. Nie milkną spory wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Gorąca atmosfera stała się jednym z tematów trwającej w Białowieży Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej turystyce na obszarach przyrodniczo cennych.
Prof. Sławomir Bakier: cięcia w puszczy są konieczne
Zdaniem dziekana zamiejscowego wydziału leśnego Politechniki Białostockiej profesora Sławomira Bakiera, cięcia w puszczy są konieczne, bo wspomagają długotrwały – liczony w dziesiątkach lat – proces odnowienia lasu. Dodaje też, że muszą one być prowadzone w sposób zrównoważony, a nie destrukcyjny. Jego zdaniem obecna atmosfera wokół puszczy wzmaga ruch turystyczny, bo jest sporo osób, które chcą na własne oczy sobaczyć, o co toczy się bój. To taki rodzaj turystyki katastroficznej – mówi prof. Sławomir Bakier.
Zdecydowanie odmienne zdanie na ten temat, ma były premier i mieszkaniec regionu, dr Włodzimierz Cimoszewicz. Jak mówi – dziś leśnicy w puszczy nie prowadzą żadnej ochrony cennych terenów, a prowadzą rabunkową gospodarkę leśną. Zauważa, że jeszcze dziś niezniszczony las przyciąga turystów, jednak gdyby poziom cięć nadal utrzymywał się na obecnym poziomie, Puszcza Białowieska zamieni się w zwykły las gospodarczy, który nie będzie już żadną atrakcją.
Nakaz wstrzymania wycinki drzew w puszczy
Kilka tygodni temu europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał wstrzymanie wycinki drzew w najcenniejszych przyrodniczo obszarach Puszczy Białowieskiej. Dopuszczono jedynie cięcia pielęgnacyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów. I właśnie na ten zapis powołują się leśnicy, którzy nie wstrzymali prac. Natomiast w poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości, który rozpatrywać będzie skargę Komisji Europejskiej na działania Polski w Puszczy Białowieskiej.