Radio Białystok | Wiadomości | Minister Gliński: Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym
- Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte - mówił na antenie Radia Wrocław wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Minister Gliński dodawał, że z kornikiem można skutecznie walczyć na dwa sposoby: wycinając chore drzewa albo pozostawiając to przyrodzie, która także sobie poradzi, ale będzie potrzebowała na to zdecydowanie więcej czasu.
Rozmowy z ministrem środowiska
- Wycinka to nie jest problem obojętny wizerunkowo dla naszego rządu - dodał wicepremier i zapowiedział rozmowy z ministrem środowiska. Piotr Gliński zaznaczył, że poprosił o dane dotyczące tego, czy jest to wycinka większa niż tzw. cięcia sanitarne.
"Decyzja ws. puszczy należy do całego rządu"
Szef resortu kultury podkreślił, że decyzja na temat losu puszczy należy do całego rządu, a nie tylko do Lasów Państwowych czy ministra środowiska.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. Prace w puszczy są jednak kontynuowane. Resort środowiska uważa, że jego działania są zgodne z przepisami dyrektywy ptasiej i siedliskowej oraz niezbędne dla ochrony przyrody.
Przeciwko wycince akcje protestacyjne organizują regularnie ekolodzy, którzy w puszczy rozbili swój obóz.
Blisko 200 leśników - przedstawicieli kilkunastu nadleśnictw w kraju - wzięło udział w marszu zorganizowanym w Białowieży przez Lasy Państwowe.
Policjanci w kominiarkach i z psami tropiącymi pojawili się w Obozie dla puszczy pod Białowieżą. To tam przebywają aktywiści organizacji ekologicznych, które od dwóch miesięcy aktywnie protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.
Policja z Hajnówki wyjaśnia incydent w Puszczy Białowieskiej. Poszkodowanym jest duszpasterz Lasów Państwowych ks. Tomasz Duszkiewicz. W związku z tym zdarzeniem 51-letniemu mężczyźnie postawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem duchownego.
Kluczem do rozwiązania sporu wokół Puszczy Białowieskiej jest połączenie interesu ochrony środowiska z rozwojem regionu i korzyściami dla mieszkańców - uważa Platforma Obywatelska. Trwają jej prace nad projektem specustawy w sprawie puszczy.
Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach: Browsk, Hajnówka i Białowieża pozyskano 111 tys. 993 m sześciennych drewna - poinformowały Lasy Państwowe. Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześciennych drewna, to z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tys. drzew.