Radio Białystok | Wiadomości | Polski rząd wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE o dodatkowy czas na odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej

Polski rząd wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE o dodatkowy czas na odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej

22.09.2017, 15:41, akt. 16:08

Polski rząd wystąpił do unijnego Trybunału o dodatkowy czas na odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o kary finansowe za niezastosowanie się do decyzji o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku
Puszcza Białowieska, źródło: RDLP w Białymstoku

Przesunięty termin na odpowiedź

Termin na odpowiedź, który mija w piątek (22.09), został przesunięty. Na razie jednak nie wiadomo, do kiedy rząd będzie miał czas na reakcję, jednak w grę wchodzi kilka dodatkowych dni. Decyzję w tej sprawie podejmie Trybunał. Jego służby prasowe wstrzymują się od komentarza.

Polski rząd chce dowodów dotyczących wycinki

- Polski rząd chce, żeby przesłać mu dowody, jakie przedstawiliśmy przed Trybunałem - powiedziało pragnące zachować anonimowość źródło PAP z Komisji Europejskiej. Jej służby prawne już przekazały odpowiednie dokumenty. Chodzi o zdjęcia satelitarne, na których widać różnicę w drzewostanie, po wydaniu przez Trybunał nakazu zaprzestania wycinki. Inny z dowodów, które ma KE, to zdjęcia i materiały od przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy działają w Puszczy.

Wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych

Wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji o nakazie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej został przesłany do Trybunału przez KE w ubiegłym tygodniu. To następstwo wysłuchania przed Trybunałem z 11 września. Właśnie wówczas KE przedstawiła dowody, że Polska nadal prowadzi wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

W swoim wniosku KE nie sprecyzowała, jakiej wysokości kar się domaga. Podała jednak, że powinny mieć skutek perswazyjny i zapewnić wykonanie orzeczenia o zastosowanie środka tymczasowego, czyli wstrzymania wycinki.

Kary okresowe, jakie może wyznaczyć Trybunał, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy euro dziennie. Jeden z rozmówców PAP z KE twierdzi, że Komisja Europejska celowo nie wskazała wysokości kary, bo jest przekonana, że w tym przypadku Trybunał zasądzi bardzo wysoką stawkę ok. 15 tys. euro dziennie. Nasi dyplomaci wskazują, że takie spekulacje są jednak przedwczesne, bo sprawa jest precedensowa i nie wiadomo, jak się zachowa sędzia prowadzący postępowanie.

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki

Decyzja o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych została podjęta przez Trybunał pod koniec lipca. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał na początku sierpnia, że wstrzymanie wycinki, jak tego chce KE, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

Według ministerstwa środowiska, jego działania są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej i są niezbędne dla ochrony przyrody. Przeciwnego zdania jest KE, która rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa unijnego w Polsce, twierdząc, że te regulacje nie są przestrzegane. Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele lasów państwowych podkreślają, że Polska stosuje się do decyzji o wstrzymaniu wycinki, a drzewa obecnie wycinane i wywożone z Puszczy są usuwane ze względu na bezpieczeństwo publiczne. Ekolodzy przekonują, że to nieprawda, bo powalane ponad 100-letnie świerki, które znajdowały się z dala od ścieżek, nikomu nie zagrażały.

Puszcza Białowieska jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych Europy i Polski. Po stronie polskiej zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą część zajmują trzy nadleśnictwa (Browsk, Hajnówka, Białowieża), w których od zawsze prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd odroczył proces obwinionych w związku z blokowaniem wycinki w Puszczy Białowieskiej

21.09.2017, 08:41

Sąd Rejonowy w Hajnówce odroczył - rozpoczęty w czwartek (21.09) - proces grupy działaczy ekologicznych, obwinionych w związku z blokowaniem ciężkich maszyn do wycinki w Puszczy Białowieskiej. Aktywiści nie przyznają się. Za miesiąc mają zeznawać świadkowie.


Delegacja PE: Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej

19.09.2017, 15:33

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej, zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - powiedzieli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego na wtorkowej (19.09) konferencji prasowej.


Jan Szyszko przed unijnym Trybunałem - bronił decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej

11.09.2017, 13:38

W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok