Radio Białystok | Wiadomości | Delegacja PE: Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Delegacja PE: Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej

19.09.2017, 15:33, akt. 16:01

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej, zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - powiedzieli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego na wtorkowej (19.09) konferencji prasowej.

Fotolia.com
Fotolia.com

Delegacja Komisji Środowiska PE w Polsce

Przebywająca w Polsce delegacja Komisji Środowiska PE spotkała się w poniedziałek (18.09) m.in. z przedstawicielami rządu polskiego i dyrekcji Lasów Państwowych.

- Zrozumieliśmy, że strona polska jest gotowa dostosować się do rozwiązań przejściowych i wstrzymać wycinkę Puszczy - powiedział na konferencji szef delegacji PE Alojz Peterle.

28 lipca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce wstrzymać wycinkę Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Towarzyszący delegacji europoseł PSL Andrzej Grzyb potwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że wycinka ma zostać wstrzymana jeszcze we wtorek.

Z kolei inny członek delegacji Seb Dance dodał, że wyręb ma być ograniczony do czynności koniecznych ze względów bezpieczeństwa.

MŚ: w Puszczy realizujemy postanowienie wiceprezesa TSUE

W Puszczy Białowieskiej realizujemy postanowienie wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, prowadzimy wyłącznie działania na rzecz bezpieczeństwa - poinformował we wtorek (19.09) rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka.

Działania MŚ i Lasów Państwowych w Puszczy Białowieskiej

- Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe realizują w Puszczy Białowieskiej działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych gatunków i siedlisk, co jest zgodne z postanowienie wiceprezesa TSUE z 27 lipca - powiedział Aleksander Brzózka. - To są jedyne działania, które prowadzimy - dodał.

Przebywająca w Polsce delegacja Komisji Środowiska PE spotkała się m.in. z przedstawicielami rządu polskiego i dyrekcji Lasów Państwowych. Jak poinformowali we wtorek na konferencji prasowej członkowie delegacji, przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej, zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Nakaz wstrzymania wycinki

28 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o tzw. środku tymczasowym - natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Po tej decyzji przedstawiciele resortu środowiska informowali, że nadal prowadzić będą działania ochronne w puszczy, argumentując, że jest to niezbędne dla ratowania cennych dla UE siedlisk. Minister Jan Szyszko mówił, że MŚ i podległe mu Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi i na rzecz bezpieczeństwa.

Lasy Państwowe: Wycinane są drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu

- W Puszczy Białowieskiej stosowany jest środek tymczasowy i usuwane są tylko te drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu - powiedziała rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Odniosła się tak do wtorkowych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego, że podczas spotkania z przedstawicielami polskiego rządu i Lasów Państwowych uzyskali zapewnienie, że na terenie Puszczy Białowieskiej wstrzymana zostaje wycinka, zgodnie z lipcową decyzją ETS.

- Od lipca stosujemy środek tymczasowy, wycinane są tylko drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu - powiedziała Malinowska.

Dodała, że szkoda, iż dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, który chwilę wcześniej rozmawiał z delegacją Parlamentu Europejskiego, nie został zaproszony na konferencję prasową. - Wtedy można by uniknąć nieporozumień - zaznaczyła.

Szydło: w Puszczy Białowieskiej prowadzone są działania zabezpieczające

- W Puszczy Białowieskiej prowadzone są działania zabezpieczające i takie wyjaśnienia zostały złożone przez stronę polską w czasie rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier była pytana o wypowiedź szefa delegacji PE Alojza Peterle, który powiedział we wtorek, że - po rozmowach z przedstawicielami rządu polskiego i dyrekcji Lasów Państwowych - delegacja "zrozumiała", że strona polska jest "gotowa dostosować się do rozwiązań przejściowych i wstrzymać wycinkę Puszczy".

- To nie rząd podejmuje decyzje o tym, jakie działania trzeba podejmować w Puszczy Białowieskiej, ale ci, którzy zajmują się gospodarowaniem i opieką nad Puszczą Białowieską - powiedziała premier.

Podkreśliła jednocześnie, że wszystkie działania, które dotąd były tam prowadzone, jak i te, które prowadzone są "cały czas", to kwestia "zabezpieczenia i ratowania tego unikatowego kompleksu".

Beata Szydło dodała, że działania te mają też na celu "uchronienie przed ewentualnymi niebezpieczeństwami tych, którzy mają prawo przychodzić do Puszczy".

- Takie działania zabezpieczające są prowadzone - dodała premier. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Tomasz Dubowski

18.09.2017, 08:25

Determinacja po obu stronach jest na tyle wyraźna, że tutaj to wszystko, co się może zdarzyć, może okazać się pewnego rodzaju nowością w prawie unijnym - mówi prawnik.


Jan Szyszko przed unijnym Trybunałem - bronił decyzji o wycince w Puszczy Białowieskiej

11.09.2017, 13:38

W Luksemburgu, w poniedziałek (11.09) rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Na posiedzeniu minister środowiska Jan Szyszko przedstawił swoje racje dotyczące wycinki.


Naukowcy rozmawiają w Białowieży m.in. o turystyce na obszarach cennych przyrodniczo

7.09.2017, 16:31

Jedni domagają się zaprzestania prac, drudzy tłumaczą, że chodzi tylko o zapewnienie bezpieczeństwa. Nie milkną spory wokół wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Gorąca atmosfera stała się jednym z tematów trwającej w Białowieży Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej turystyce na obszarach przyrodniczo cennych.





ZNAJDŹ NAS









fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok