Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Puszczy Białowieskiej są zaniepokojeni mniejszą liczbą turystów. Najgorszy sezon od lat?
Hotelarze, sprzedawcy, właściciele kwater i przewodnicy obawiają się, że ten sezon będzie należał do najgorszych od lat, a wielu z nich będzie zmuszonych zamknąć swoje firmy. Powód? Zamieszanie wokół Puszczy Białowieskiej związane z wycinaniem drzew, zakazy wejścia do lasu, czy zamykanie szlaków przez nadleśnictwa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Hotelarze, sprzedawcy, właściciele kwater i przewodnicy obawiają się, że ten sezon będzie należał do najgorszych od lat, a wielu z nich będzie zmuszonych zamknąć swoje firmy. Powód? Zamieszanie wokół Puszczy Białowieskiej związane z wycinaniem drzew, zakazy wejścia do lasu, czy zamykanie szlaków przez nadleśnictwa.
Na razie branża turystyczna chce zwrócić uwagę na swój problem Ministerstwa Środowiska. Powołali też grupę inicjatywną i napisali do Rady Gminy.
Walka z kornikiem
Leśnicy tłumaczą wycinkę drzew gradacją kornika drukarza. Wycinają drzewa, które grożą zawaleniem i stwarzają zagrożenie pożarowe.
Aktywiści ponownie blokują wycinkę w Puszczy Białowieskiej
Od kilku tygodni w Puszczy protestują aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski. Już kilka razy przypinali się do ciężkiego sprzętu, by zablokować wycinkę. Ekolodzy uważają, że zakaz jest "przykrywką" do cięć drzew.
Zakaz wstępu do lasu na terenie 10 leśnictw
Po jednej z takich akcji, Nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka wprowadził zakaz wstępu do lasu na terenie 10 leśnictw. Ten obowiązuje do końca roku. Wcześniej wiele szlaków było okresowo zamykanych.
Od początku kwietnia, na czas nieokreślony, Lasy Państwowe wprowadziły zakaz wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Branża turystyczna domaga się również "zaniechania wszelkich działań", których skutkiem może być utrata przez Puszczę Białowieską prestiżowego statusu jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
Mieszkańcy Puszczy podkreślają, że dla wielu osób turystyka jest jedynym źródłem utrzymania w regionie. Z turystyki żyje 80 procent mieszkańców puszczy.
Będzie bezpłatny koncert, projekcja filmu, warsztaty i spacery. To wszystko w długi weekend (15-18.06) w Puszczy Białowieskiej. Imprezy mają promować najstarszy nizinny las w Europie.
Aktywiści z Greenpeace i Dzikiej Polski przypięli się do samochodów, które miały wjechać do lasu, by ciąć drzewa.
Powołana w Białowieży Koalicja dla Puszczy i Ludzi zbiera podpisy pod apelem, w którym pisze o zaprzestaniu sporów i poszukiwaniu kompromisu w sprawie Puszczy Białowieskiej. Deklaruje udział w tworzeniu programu, by - jak pisze - "ochronić najcenniejszy europejski las".
Nie słabną protesty w obronie Puszczy Białowieskiej. Kilkudziesięciu aktywistów z Greenpeace i Dzikiej Polski zablokowało we wtorek w Postołowie ciężki sprzęt, który miał wjechać do lasu by ciąć drzewa. Do ekologów z Polski dołączyli także działacze z Rumunii i Czech.
Protesty w obronie Puszczy Białowieskiej mają coraz większy zasięg. Kolejne miasta chcą wesprzeć ekologów, którzy są w Białowieży od dwóch tygodni i na miejscu prowadzą protest w miejscach wycinki drzew.
Z powodu zagrożenia, które mogą stanowić zarażone kornikiem drzewa, od początku kwietnia do odwołania obowiązuje zakaz wstępu do lasu w nadleśnictwie Białowieża. Można korzystać ze szlaków, ale na własną odpowiedzialność - poinformowały Lasy Państwowe. Mieszkańcy protestują.