Radio Białystok | Wiadomości | Kraków i Katowice protestują w obronie Puszczy Białowieskiej
Protesty w obronie Puszczy Białowieskiej mają coraz większy zasięg. Kolejne miasta chcą wesprzeć ekologów, którzy są w Białowieży od dwóch tygodni i na miejscu prowadzą protest w miejscach wycinki drzew.
Protesty w centrach Krakowa i Katowic
W poniedziałek (12.06) o 18:00 na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się akcja solidarnościowa. Organizacje społeczne, środowisko naukowe i miłośnicy przyrody, w pokojowy sposób chcą zaprotestować przeciwko niszczeniu najcenniejszego w Europie lasu. We wtorek przeciw działaniom Lasów Państwowych będą protestować mieszkańcy Śląska. Akcja rozpocznie się o 17:00 na katowickim rynku, na placu przy Teatrze Śląskim.
Podobne protesty odbyły się już w wielu miastach polski m.in. w Toruniu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku.
Ekolodzy twierdzą, że Lasy Państwowe dewastują Puszczę
Jak mówią ekolodzy - celem wszystkich akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na dokonywaną przez Lasy Państwowe dewastację Puszczy Białowieskiej na ogromną skalę przez masowe wycinki drzew za pomocą ciężkiego sprzętu. Leśnicy uzasadniają cięcia gradacją kornika drukarza.
Zarzuty ekologów odpiera minister Szyszko
Z zarzutami ekologów nie zgadza się minister środowiska Jan Szyszko. Jak mówi: "trwają tylko i wyłącznie działania ochronne, mające na celu zahamowanie procesu zaniku siedlisk przyrodniczych, ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej".
Takie też odpowiedzi wysyłane są do UNESCO, które zastanawia się, czy Puszczy Białowieskiej nie należy wpisać na Listę Dziedzictwa Zagrożonego i które wezwało do przerwania wycinki drzew. Jak mówi Jan Szyszko: "dziedzictwo przyrodnicze UNESCO uważa, że ten obiekt powinien być poddany tylko i wyłącznie procesom naturalnym, ale to kończy się tym, co już się stało: zniknęły siedliska przyrodnicze, nikną gatunki, a naszym obowiązkiem jest chronić to, co zostało zniszczone i ten proces się rozpoczął".
Ekolodzy chcą wstrzymania wycinki
Ekolodzy oczekują od Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych natychmiastowego wstrzymania wycinki, wycofania ciężkiego sprzętu z puszczańskich nadleśnictw, cofnięcia zakazu wstępu do lasu i rozpoczęcia prac legislacyjnych zmierzających do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na teren całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Sprawą interesuje się Komisja Europejska, negatywnie o wycince wypowiadają się naukowcy. Zamieszanie wokół Puszczy nie służy także kwaterodawcom. Spodziewają się oni, że w tym sezonie będzie dużo mniej turystów.