Radio Białystok | Wiadomości | Jajka to symbol Wielkanocy - są w każdej święconce
Jest symbolem życia i nie może go zabraknąć w wielkanocnej święcące. Jajko to jeden z najważniejszych atrybutów świąt wielkanocnych. Znajduje się w święconkach katolików i prawosławnych.
W Polsce znanych jest wiele technik zdobienia jajek
Zwyczaj dekorowania jajek znany był już w starożytności. Istnieje wiele metod zdobienia jajek, ale te najbardziej tradycyjne to kraszanka i pisanka.
W Polsce znanych jest wiele technik zdobienia jajek. Najprostszą techniką, popularną w środkowej Polsce, było ich barwienie na jeden kolor. Takie jednokolorowe pisanki nazywane są kraszankami lub byczkami.
- Zanim w drugiej połowie XIX wieku upowszechniły się barwniki chemiczne, wykorzystywano barwniki naturalne. I tak np. cebula barwi skorupki jajek na brązowo, kora dębu na czerwono-bordowy kolor, kora olchy i liście klonu dają niemal czarną barwę, a młode zboże - zieloną” - mówi dr Barbara Chlebowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Tradycyjne sposoby malowania jaj - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Natomiast powszechnie dziś używana nazwa pisanka pierwotnie odnosiła się tylko do jajek zdobionych techniką batikową, polegającą na wykonywaniu wzorów gorącym woskiem.
- Mówiło się bowiem, że wzoru się nie maluje, ani nie rysuje, ale pisze - dodaje dr Barbara Chlebowska. Do nanoszenie wzorów używane są tzw. pisaki, ostro zakończone lejki, w której podgrzewa się wosk nanoszony na skorupkę, później barwi się jajko.
Od Polski do Egiptu - pisanki z całego świata prezentują się w Operze - zobacz zdjęcia i wideo
Kraszanka lub pisanka była niegdyś głównym wielkanocnym prezentem. Kraszankę lub pisankę dzieci dostawały w wielkanocny poniedziałek. Rodzice chrzestni i inni członkowie rodziny dawali najczęściej dwa jajka, bo parzysta liczba miała przynosić szczęście. Ten zwyczaj zwano "włóczebnym". Teraz udekorowane jajeczka zastępują najczęściej czekoladowe zajączki i pieniądze.