Radio Białystok | Wiadomości | Strażnicy Grobu Pańskiego - wielkanocna tradycja na Suwalszczyźnie
To tradycja która m.in. w Krasnopolu na Suwalszczyźnie trwa od kilkudziesięciu lat - w Wielki Piątek, po wieczornej mszy, przy symbolicznym grobie Jezusa staną Strażnicy Grobu Pańskiego. Zostaną tam aż do niedzielnego poranka.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Lokalni strażacy ochotnicy, ubrani w specjalne zbroje, z halabardami, w hełmach przypominają żołnierzy sprzed ponad 2 tysięcy lat.
Najbardziej widowiskową częścią tej tradycji jest ucieczka strażników spod pustego już grobu. W niedzielny poranek, na głos księdza, który obwieszcza, że "wesoły nam dziś nastał" strażnicy grobu w popłochu, z głośnym szczękiem zbroi uciekają z kościoła.
Wierni, którzy w Wielką Sobotę odwiedzają świątynię, mogą także oglądać jak zmieniają się warty przy grobie Jezusa.
Rzymskie "ab ovo ad mala", to po polsku "od początku do końca". Właśnie od podania jajek rozpoczynały się rzymskie uczty. Czy jajka były już wtedy malowane? Owszem, choć najstarsze pisanki pochodzą z Mezopotamii. Na początku, zanim rozwinęła się współczesna chemia, do farbowania jaj używano barwników naturalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
Katolicy i prawosławni obchodzą Wielki Piątek wspominając śmierć Jezusa na krzyżu. Wiernych obowiązuje ścisły post.
Hierarchowie Kościoła katolickiego i prawosławnego poświęcą w Wielką Sobotę (15.04) w centrum Białegostoku wielkanocne pokarmy na świąteczne stoły. W 2017 roku w obu Kościołach Wielkanoc wypada w tym samym terminie.
Do Białegostoku przyjechała ok. 40-osobowa grupa dzieci z litewskich domów dziecka i ubogich polskich rodzin na Litwie.
Praca powstała w pracowni plastycznej MDK-DŚT prowadzonej przez Annę Bureś.