Radio Białystok | Wiadomości | Święcenie pokarmów na stadionie miejskim i na Rynku Kościuszki w Białymstoku
W Białymstoku można było święcić pokarmy nie tylko w kościołach. Wzorem lat ubiegłych ekumeniczna uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki. Pokarmy poświęcono również na stadionie miejskim.
Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki
Licznie zgromadzeni na Rynku Kościuszki mieszkańcy miast przynieśli koszyczki ze świątecznymi wędlinami, pieczywem, jajkami. Ustawiono je na stołach nakrytych białymi obrusami i udekorowanymi kolorowymi pisankami i baziami. Pokarmy poświęcili metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski i arcybiskup białostocko-gdański Jakub.
Poświęcono także trzy duże kosze z pokarmami dla podopiecznych organizacji charytatywnych: Caritas Archidiecezji Białostockiej, Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos oraz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga.
Gospodarz spotkania prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył świąteczne życzenia mieszkańcom. Podkreślił, że skoro na wspólne świecenie pokarmów przyszło tak wiele osób, to oznacza, że spotkanie jest wszystkim potrzebne. Mówił, że święcenie to "rzecz bardzo ważna", bo poświęconymi pokarmami będziemy się dzielić przy stole z najbliższymi.
Ustępujący metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że radość ze świąt wielkanocnych w tym roku jest "większa, zespolona”, bo w tym samym czasie świętują katolicy i wierni obrządków wschodnich, a to "kumuluje serca wszystkich tych, którzy uwierzyli Jezusowi Chrystusowi". - Przez swoje zmartwychwstanie Jezus Chrystus otworzył dla wszystkich bramy nieba. Zaprosił nas, abyśmy tą drogą zdążali do tego celu - dodał.
Abp Ozorowski życzył, zwłaszcza ubogim i cierpiącym, aby, gdy będą nieśli krzyż swojego życia i pytali, dlaczego, to żeby "przez łzy widzieli radość zmartwychwstania", bo to jest najważniejsze.
Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub podkreślił, że w święta wielkanocne jesteśmy wezwani do "radowania się i weselenia". Wyjaśnił, że radowanie dotyczy sfery ducha, a weselenie - ciała, spożywania szczególnych pokarmów, których nie jedliśmy w poście. - To dlatego na święto Paschy Chrystusowej święcimy pokarmy i prosimy, żeby Bóg pomagał nam radować się i weselić w te dni (..) Cóż może być radośniejszego od nadziei zmartwychwstania - dodał abp Jakub.
Ekumeniczne święcenie pokarmów w Białymstoku po raz pierwszy odbyło się w 2001 roku. Jest zawsze wtedy, gdy wierni obu kościołów obchodzą Wielkanoc w tym samym terminie. Zdarza się to raz na kilka lat.
W Białymstoku pokarmy poświęcono również na stadionie miejskim
Nie tylko w kościołach można poświęcić w Białymstoku pokarmy na świąteczny stół. Zgodnie z wieloletnią tradycją takie wydarzenie zorganizowała Jagiellonia Białystok. Na stadionie miejskim przy ul. Słonecznej spotkali się kibice, piłkarze i działacze klubowi.
Święcenie pokarmów #NaStadionie
— Radio Białystok (@radiobialystok) 15 kwietnia 2017
@Stadion_Bstok. KIlkuset kibiców @Jagiellonia1920
#WielkaSobota
#Bialystok
pic.twitter.com/NcAsTMdkhI
Ekumeniczne święcenie pokarmów odbyło się w południe na trybunie Ultra. Kilka godzin później wielu kibiców przyjdzie jeszcze raz na stadion. O 18:00 Jagiellonia zagra ligowy mecz z Cracovią. Spotkanie będziemy transmitować na naszej antenie.
Wielka Sobota - dzień ciszy i czuwania przy Grobie Pańskim
Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień ciszy i czuwania przy Grobie Pańskim. Jedynym obrzędem jest święcenie pokarmów. Również prawosławni odprawiają tego dnia liturgię.
Najważniejszym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, bardzo uroczysta Wigilia Paschalna. To najważniejsza modlitwa w całym roku. Już wtedy wierni czczą moment Zmartwychwstania Chrystusa. Obrzędy kończy procesja rezurekcyjna.
Choć procesje rezurekcyjne odbywają się na zakończenie Wigilii Paschalnej, Kościół katolicki w Polsce utrzymuje też rodzimy zwyczaj i od niej rozpoczyna o świcie obchody Niedzieli Zmartwychwstania.
Święcenie pokarmów w Cerkwi
Wierni w koszyczkach niosą jajka, chleb, sól, wędlinę, drożdżowe baby - w Cerkwi prawosławnej również obchodzona jest Wielka Sobota. To czas święcenia pokarmów, wierni odwiedzają również cmentarze.
Tego dnia rano odprawiana jest św. liturgia, w czasie której już można odczuć świąteczną atmosferę. Kapłani zmieniają szaty z ciemnych, żałobnych na białe, które symbolizują Zmartwychwstanie. Duchowni w cerkwiach święcą koszyczki z pokarmami aż do wieczornego nabożeństwa.
Do soboru św. Mikołaja w Białymstoku można przychodzić ze święconką od 10:00 do 20:00. W koszyczku nie może zabraknąć jajek, chleba, soli i mięsa. Wierni wypiekają także drożdżowe babki z napisem Chrystos Woskresie.
Od Polski do Egiptu - pisanki z całego świata prezentują się w Operze - zobacz zdjęcia i wideo
Wielka Sobota kończy tydzień ścisłego postu, choć w ten dzień post jeszcze obowiązuje. Wieczorem wierni rozpoczną czuwanie przy symbolicznym grobie z płaszczenicą Chrystusa. O północy w cerkwiach rozlegną się dzwony i rozpoczną się świąteczne nabożeństwa. Trwać będą do rana (do około 4-5:00). Później wierni zasiądą do świątecznego śniadania, które rozpoczną od poświęconych w sobotę pokarmów.