Radio Białystok | Koronawirus | Dworczyk: "grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia
"Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia - poinformował we wtorek (5.01) w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.
Szef KPRM wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim wzięli udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Proces szczepień – zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Po 25 stycznia w pierwszej kolejności będą szczepieni seniorzy po 70. roku życia z tzw. "pierwszej grupy" osób uprawnionych.
Pierwotnie zakładano, że w grupie pierwszej będą szczepione wszystkie osoby powyżej 60 roku, ale producent zmienił harmonogram dostaw szczepionki.
Poinformował o tym pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień minister Michał Dworczyk podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
Właśnie przekroczyliśmy 100 tys. zaszczepionych osób w Polsce. Dziękujemy wszystkim szpitalom węzłowym oraz wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień - oświadczył we wtorek (5.01) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Z całą pewnością możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień. Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, zostały zarejestrowane, jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu - mówił we wtorek (5.01) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szczepionki dostarczono wczoraj (4.01) do szpitali w Suwałkach i Augustowie, a także - po raz pierwszy - do Sejn.
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek (4.01), że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw COVID-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.
Planujemy przeprowadzić kompleksowe kontrole punktów szczepień w całym kraju. Szczególnie teraz, w tym pierwszym okresie 2021 r., kiedy dostawy szczepionek nie będą zaspokajały popytu, myślę, że takie kontrole staną się pewną regułą - powiedział w poniedziałek (4.01) szef MZ Adam Niedzielski.
Razem z poniedziałkową dostawą do Polski łącznie dotarło 670 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer - poinformował w poniedziałek (4.01) szef KPRM Michał Dworczyk.