Radio Białystok | Koronawirus | KE prowadzi rozmowy z Pfizerem i BioNTech na temat większej liczby szczepionek dla UE
Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek (4.01), że prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw COVID-19. Jak dotąd w imieniu UE zamówiła 300 mln dawek.
Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker poinformował, że Komisja sprawdza, czy istnieje możliwość zamówienia dodatkowych dawek szczepionki od Pfizera i BioNTech.
KE nie kupuje szczepionek, jednak w imieniu Unii Europejskiej wraz z państwami członkowskimi prowadzi rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zamówień. Za zakupy odpowiadają same państwa członkowskie.
Pod koniec grudnia szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko COVID-19.
Było to możliwe dzięki temu, że w 2020 r. Komisja w imieniu Unii podpisała z firmami BioNTech i Pfizer umowę na dostawy 200 mln dawek szczepionki na COVID-19, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln dawek.
Dystrybucja pierwszych 200 mln dawek szczepionki na COVID-19 ma zostać zakończona w Unii Europejskiej do września 2021 r.
Komisja negocjuje kontrakty z firmami farmaceutycznymi w imieniu UE po to, aby szczepionki były dostarczane do wszystkich państw członkowskich UE, uniemożliwiając tym samym silniejszym krajom negocjowanie zamówień samodzielnie na lepszych warunkach i wypychanie z rynku słabszych.
Jak dotąd szczepionka Pfizer-BioNTech jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE.
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla ich autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.
To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.
Brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła w poniedziałek (23.11), że analiza wstępnych wyników badań klinicznych wykazała skuteczność szczepionki przeciw SARS-CoV-2, opracowanej przez ten koncern i Uniwersytet Oksfordzki. Przy optymalnej dawce skuteczność wyniosła ok. 90 proc.
UE ogłosiła, że przeznaczy dodatkowe 100 mln euro w formie dotacji na wsparcie instrumentu COVAX w celu zapewnienia dostępu do przyszłych szczepionek przeciw COVID-19 krajom o niskich i średnich dochodach. Środki te uzupełnią kwotę 400 mln euro gwarancji na rzecz COVAX.