Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirus grozi śmiercią głodową milionom ludzi
Epidemia koronawirusa grozi śmiercią głodową milionom ludzi - ostrzega raport organizacji charytatywnej Oxfam. Autorzy ostrzegają, że liczba ofiar spowodowanych przez epidemię w sposób pośredni, może przewyższyć liczbę ludzi, którzy stracili życie po zachorowaniu na COVID-19.
Tytuł raportu to "Wirus głodu". Zawarto w nim ostrzeżenie: na krawędzi znaleźć się może ponad 120 milionów ludzi, którzy mogą mieć problem z zapełnieniem żołądków. Powody to masowe bezrobocie, epidemiczne ograniczenia związane z produkcją i dostawą żywności, zamknięte granice, trudności z dostarczeniem pomocy potrzebującym.
"Skutki uboczne epidemii będą bardziej rozpowszechnione niż sam wirus" - ostrzega Danny Sriskandarajah, szef brytyjskiego oddziału organizacji.
Dokument wskazuje, że te efekty epidemii są wzmacnianie również przez postępujące zmiany klimatyczne, a także przez lokalne konflikty, takie jak w Jemenie. Bo, jak piszą autorzy, głód może też być formą niekonwencjonalnej broni, używaną podczas wojny.
Oxfam publikuje listę dziesięciu najbardziej zagrożonych terytoriów. Głód zagląda w oczy mieszkańcom między innymi Afganistanu, Syrii, Południowego Sudanu i Haiti. Raport ostrzega, że sytuacja może się pogorszyć w krajach bardziej zamożnych, lecz wciąż nieradzących sobie z epidemią. Chodzi na przykład o Indie czy też Brazylię.
Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka.
Pandemia koronawirusa w Europie pochłonęła już ponad 200 tys. ofiar; ponad dwie trzecie z nich w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji i Hiszpanii - poinformowała we wtorek agencja AFP na podstawie własnych zestawień opierających się na oficjalnych źródłach.
Ponad dwustu specjalistów z całego świata przekonuje, że wirus SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, w drobnych aerozolach.
Z informacji przedstawionej przez GUS wynika, że mimo "odmrożenia" restrykcji związanych z pobytem w obiektach noclegowych, część z nich, m.in. hotele, nie podjęła swojej działalności w maju i planuje przyjmowanie turystów w późniejszych miesiącach.
Miliard złotych dofinansowania dostaną rolnicy, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział podczas niedzielnego (5.07) spotkania w Sokołach Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Facebook i Instagram zachęcają użytkowników z USA do noszenia maseczek ochronnych, które pomagają walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Platformy będą również promowały inne środki ostrożności - podaje serwis Cnet.
Kilka najbardziej zaawansowanych szczepionek przeciwko Covid-19, m.in. koncernu AstraZeneca oraz amerykańskiej firmy Moderna, wchodzi w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. Według zapowiedzi pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią.
Nie można rezygnować z przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed zakażeniem koronawirusem; wciąż ważne jest noszenie maseczek i dbanie o higienę, szczególnie rąk, i używanie środków dezynfekujących – mówił ekspert z WUM na konferencji prasowej dotyczącej higieny.
Stan epidemiczny wpłynął zarówno na zachowania konsumpcyjne, jak i oszczędnościowe - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy ocenili, że spadek dochodów, związany ze wstrzymaniem aktywności w znacznej części gospodarki, będzie sprzyjał wzrostowi oszczędności.
W Ameryce Łacińskiej liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 100 tysięcy. Według danych opublikowanych przez agencję Reuters w ciągu niecałych czterech miesięcy od pierwszej infekcji odnotowanej w regionie, liczba zakażeń przekroczyła tam 2,15 miliona.