Radio Białystok | Wiadomości | Badania z udziałem białostoczanki: od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19

Badania z udziałem białostoczanki: od naszych genów zależy podatność na koronawirusa i COVID-19

8.07.2020, 08:11, akt. 08:23

Międzynarodowe badania z udziałem polskiej uczonej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wykazały, że podatność ludzi na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz to, jak przechodzą oni chorobę COVID-19, może zależeć od niektórych genów. Są one zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka.

dr Karolina Chwiałkowska, źródło: mat. pras.
dr Karolina Chwiałkowska, źródło: mat. pras.

Współautorką odkrycia, o którym pisze „New England Journal of Medicine”, jest dr Karolina Chwiałkowska, biotechnolog z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz firmy IMAGENE.ME. To pierwsze na świecie wyniki analiz dotyczących COVID-19, wykorzystujące wielkoskalowe badania całego ludzkiego genomu.

Badania przeprowadzone w ramach międzynarodowego projektu wykazały, że geny zlokalizowane w trzecim chromosomie człowieka mogą mieć kluczowe znaczenie w określeniu, dlaczego ludzie różnie reagują na zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 oraz inaczej przechodzą chorobę COVID-19.

Dr Karolina Chwiałkowska prowadziła związane z tym odkryciem prace w grupie specjalistów, którzy wytypowali pierwsze geny, mogące mieć związek z ciężkim przebiegiem COVID-19. Jak podkreśla w informacji przekazanej PAP, w sukcesie tym pomogła przyjęta formuła współpracy w międzynarodowego konsorcjum naukowym o nazwie „COVID-19 Host Genetics Initiative (HGI)”. Uczestniczy w nim kilkaset ośrodków naukowych, firm biotechnologicznych oraz biobanków. Największym polskim uczestnikiem projektu HGI jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz firma IMAGENE.ME, która wspiera inicjatywę jako partner technologiczny.

„Badania konsorcjum HGI prowadzone są równolegle w 50 krajach, a ich wyniki są następnie zbierane i porównywane w ramach globalnych analiz łączących dane z wielu niezależnych projektów. To oznacza, że zespół badaczy z jednego końca świata ma na bieżąco dostęp do wyników badań innych naukowców pracujących nad tym samym problemem” – wyjaśnia dr Karolina Chwiałkowska.

Jej zdaniem właśnie taka ścisła współpraca doprowadziła do szybkiego odkrycia, które rejony genomu człowieka mogą być związane z przebiegiem COVID-19. Są to geny zlokalizowane w tzw. krótkim ramieniu chromosomu 3. Wskazuje na to analiza DNA 2000 osób zakażonych w Hiszpanii i Włoszech.

„Przeprowadzone wielkoskalowe analizy genomiczne potwierdziły istnienie zależności pomiędzy zmiennością genetyczną w tym rejonie genomu człowieka oraz ciężkim przebiegiem COVID-19”  – tłumaczy dr Karolina Chwiałkowska. Badania te mogą zatem umożliwić ocenę predyspozycji genetycznych dotyczących podatności poszczególnych osób na zakażenie i ciężkość przebiegu COVID-19.

Jak podkreśla dr Chwiałkowska, obecnie trwają badania mające na celu dokładną analizę zidentyfikowanych wariantów w tym rejonie, gdzie zlokalizowanych jest sześć genów: SLC6A20, LZTFL1, CCR9, FYCO1, CXCR6, XCR1. 

Dr hab. Mirosław Kwaśniewski, prezes IMAGENE.ME twierdzi, że dzięki stale aktualizowanemu dostępowi do najnowszych wyników badań, gdy tylko konsorcjum HGI potwierdzi końcowe wnioski w tym zakresie, możliwa będzie identyfikacja obecności kluczowych wariantów związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanie osób bardziej podatnych na ciężki przebieg COVID-19.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Grupa naukowców: SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, konieczna zmiana zaleceń

6.07.2020, 12:23

Ponad dwustu specjalistów z całego świata przekonuje, że wirus SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, w drobnych aerozolach.


Nowy szczep koronawirusa znacznie bardziej zakaźny

3.07.2020, 10:41

Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.


Szczepionki przeciwko Covid-19 - już w trzeciej fazie badań klinicznych

2.07.2020, 08:10

Kilka najbardziej zaawansowanych szczepionek przeciwko Covid-19, m.in. koncernu AstraZeneca oraz amerykańskiej firmy Moderna, wchodzi w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. Według zapowiedzi pierwsze preparaty będą gotowe przed końcem 2020 r., a niektóre nawet jesienią.


Eksperci: dbanie o higienę bardzo ważne w dalszych zmaganiach z pandemią

1.07.2020, 19:52

Nie można rezygnować z przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed zakażeniem koronawirusem; wciąż ważne jest noszenie maseczek i dbanie o higienę, szczególnie rąk, i używanie środków dezynfekujących – mówił ekspert z WUM na konferencji prasowej dotyczącej higieny.


Państwa UE za wspólnym podejściem do szczepionki przeciw Covid-19

22.06.2020, 19:14

Wszystkie państwa unijne poparły przedstawioną przez Komisję Europejską strategię w sprawie szczepionki przeciw Covid-19 - poinformowała komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu. Przewiduje ona m.in. zabezpieczanie dostaw do UE przez umowy przedwstępne z producentami.


Wirusolog o perspektywie szczepionki przeciw COVID-19 [rozmowa]

20.06.2020, 08:15

Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.


Ruszają próby kliniczne kolejnego prototypu szczepionki na COVID-19

19.06.2020, 21:34

Koncern Clover Biopharmaceuticals jako szósta chińska firma ogłosił w piątek rozpoczęcie testów prototypu szczepionki przeciw Covid-19 na ludziach. Do końca roku firma planuje uruchomienie szerszych prób klinicznych specyfiku.





ZNAJDŹ NAS






"Simona Kossak", fot. Karolina Grabowska, źródło: next-film/mat.pras.
FILM
21.11.2024, 09:22, akt. 22.11.2024, 10:07

Film "Simona Kossak" przedpremierowo w Białymstoku














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok