Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Pyrć: Koronawirusy zmieniają się stosunkowo powoli

Prof. Pyrć: Koronawirusy zmieniają się stosunkowo powoli

30.05.2020, 07:59, akt. 08:13

W porównaniu z wirusem grypy tempo zmian kodu genetycznego SARS-CoV-2 jest stosunkowo niewielkie. Mimo to, kiedy powstaną leki na koronawirusa, trzeba je będzie stosować z rozwagą, bo pojawiać się będą warianty oporne na działanie leku - mówi wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.

mattthewafflecat, Pixabay
mattthewafflecat, Pixabay

Naturalna zmienność wirusa

Prof. Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczył, że woli nie mówić o mutacjach, ale o naturalnej zmienności wirusa.

Tak jak ludzie różnią się między sobą kolorem oczu czy włosów, tak i między koronawirusami występują różnice. W porównaniu do wirusów grypy tempo zmiany koronawirusów jest niewielkie 

- powiedział. 

Pojawianie się nowych szczepów np. wśród wirusów grypy, sprawia, że zeszłoroczna szczepionka przeciw tej chorobie może nie być już skuteczna w tym roku. Czy to samo może być z koronawirusem? 

Każdy wirus zmienia się w czasie. Obecnie mamy zamknięte granice i wirusy w Polsce ewoluują niezależnie od koronawirusów np. w Niemczech. Widzimy zmienność, która wygląda nieco inaczej w każdym przypadku, ale nie oznacza to, że faktycznie pojawiły się nowe szczepy 

- opisał. 

I dodał: "Jeśli chodzi o SARS-CoV-2, to spodziewam się, że z czasem pojawią się faktycznie odrębne szczepy, ale nie stanie się to w najbliższej przyszłości".

Koronawirusy nie zmieniają się tak szybko

Jak to się dzieje, że wirusy zaczynają się od siebie różnić? Kiedy dochodzi do procesu powielania wirusa, enzymy odpowiedzialne za kopiowanie jego kodu genetycznego (polimerazy) - czasem się mylą. A zmiany te utrwalają się w RNA patogenu. Jeśli jednak chodzi o koronawirusy, takie błędy pojawiają się u nich stosunkowo rzadko w porównaniu z innymi wirusami RNA.

Koronawirusy, jedne z największych wirusów RNA, są wyjątkowe, bo mają swój "system kontroli i dozoru", który pilnuje, aby podczas kopiowania RNA, a więc namnażania się wirusa, nie pojawiały się błędy - tłumaczył specjalista. 

Ten mechanizm sprawia, że koronawirusy nie zmieniają się tak szybko, jak np. wirusy grypy.

Dodał jednak, że kiedy już powstaną potwierdzone leki przeciw COVID-19, to zapewne okaże się, że pojawiają się warianty koronawirusa oporne na działanie tych leków. 

Dlatego trzeba będzie te leki stosować mądrze - tylko tam, gdzie rzeczywiście są niezbędne. Nie nadużywać ich 

- ostrzegł.

Prace nad szczepionką

Pytany o perspektywę opracowania szczepionki na SARS-CoV-2, prof. Pyrć odparł: 

Na razie na świecie jest ponad 100 inicjatyw, które dążą do opracowania szczepionki na koronawirusy. Trzymam kciuki, że to się uda, ale to są prace eksperymentalne. To nie jest budowanie domu, złożenie układanki

Dodał, że prace nie idą tak szybko, jak na filmach, bo tu chodzi o prawdziwą naukę. "Nie możemy liczyć na to, że pojawi się jakieś magiczne rozwiązanie, które usunie problem" - dodał wirusolog.

Zwrócił uwagę, że w pracach nad szczepionką niektóre grupy badawcze próbują pomijać etap badań podstawowych, przechodząc od razu do badań klinicznych i licząc, że któreś rozwiązanie zadziała. 

- Również na to liczę, ale dopiero w punkcie końcowym badań będziemy wiedzieć, czy mamy szczepionkę, czy jej nie mamy - wskazał.

Od 20 lat próbujemy zrobić szczepionkę na koronawirusy i na razie się to nam nie udało. Liczę jednak, że przez zaangażowanie tak dużych środków, mocy przerobowych i mądrych ludzi, uda się to zrobić 

- podsumował. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery podlaskie szpitale otrzymały 430 tys. zł na wykonanie testów na obecność COVID-19 u pacjentów

29.05.2020, 14:05

Ponad 430 tys. zł na wykonanie testów na obecność COVID-19 u pacjentów przeznaczył Zarząd Województwa Podlaskiego dla czterech szpitali.


Koronawirus wykryty u pracowników białostockiej fabryki dywanów i spółdzielni Zachęta

29.05.2020, 11:42

3 pracowników fabryki dywanów "Agnella" i 4 pracowników spółdzielni mieszkaniowej Zachęta w Białymstoku jest zarażonych koronawirusem.


Rzecznik MZ: być może w najbliższych miesiącach odbędzie się badanie przesiewowe społeczeństwa

29.05.2020, 11:34

Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem – powiedział w piątek (29.05) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że być może odbędzie się to w najbliższych miesiącach.


Gotowe rozwiązania dla służby zdrowia od uczestników Covid Challenge

28.05.2020, 13:21

12 rozwiązań przygotowanych przez polskich inżynierów, studentów i firmy trafiło właśnie na giełdę pomysłów akcji Covid Challenge. Wśród nich są projekty adaptera do maski do nurkowania, prostej konstrukcji maseczki ochronnej, czy platform telemedycznych.


W Łomży powstało trzecie w Podlaskiem laboratorium, gdzie są wykonywane testy na koronawirusa

28.05.2020, 12:49

Przy szpitalu w Łomży Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku uruchomiło laboratorium gdzie są wykonywane testy genetyczne na obecność koronawirusa - poinformowali w czwartek (28.05) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor RCKiK prof. Piotr Radziwon.


18-latek przeszedł przeszczep obu płuc zniszczonych przez Covid-19

28.05.2020, 11:47

W Mediolanie przeprowadzono u 18-latka pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa - podały w czwartek (28.05) włoskie media. Nastolatek był w ciężkim stanie, a jego płuca, jak mówią lekarze, zostały "spalone" w ciągu kilku dni.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok