Radio Białystok | Koronawirus | Będą nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej

Będą nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej

18.04.2020, 10:10, akt. 10:27

W przyszłym tygodniu nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej m.in. dla samorządów, ws. zamówień publicznych, wakacji kredytowych, ochrony spółek przed przejęciami - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz, fot. Joanna Szubzda
Jadwiga Emilewicz, fot. Joanna Szubzda

Z szacunków NBP wynika, iż dynamika PKB w br. może być zerowa lub na lekkim plusie - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zastrzegła jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.


Wsparcie dla samorządów


Wicepremier poinformowała, że resort pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami w ramach tarczy antykryzysowej.


- Pracujemy w Ministerstwie Rozwoju nad kolejną ustawą we współpracy z innymi resortami. W tym pakiecie mamy kilka elementów. Jeden z nich powstał po rozmowach ze stroną samorządową i ma być pomocą dla samorządów - powiedziała Emilewicz.


Drugi element tej ustawy będzie dotyczyć zamówień publicznych. 


- Branża budowlana działa w Polsce, budowy nie stanęły - i to jest dobra wiadomość. Wiele z tych prac jest realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a zatem to są największe inwestycje. I tutaj kwestia możliwości, elastyczności zmiany umów pomiędzy podmiotami jest bardzo ważna. Pewnych budów nie będzie można skończyć w terminie, mimo że branża działa, ale jest mniej pracowników i roboty trwają dłużej - tłumaczyła.


Nowe rozwiązania mają też dotyczyć Krajowej Izby Odwoławczej. Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła, że w przypadku dużych firm, rząd może im udzielić większych możliwości finansowania czasu postojowego bądź wsparcia w finansowaniu pracowników.



Tarcza antykryzysowa



Kolejne elementy będą związane także z poprawą płynności indywidualnej obywateli w kwestii ich zobowiązań kredytowych. 

- Banki podpisały porozumienie w zakresie udzielania wakacji kredytowych. Stale to monitorujemy. I widzimy pewną gotowość banków do udzielania tych wakacji. I tutaj też będziemy mieć pewne rozwiązania prawne - zapowiedziała wicepremier Emilewicz.

Inne rozwiązania mają dotyczyć ochrony polskich spółek przed "tanimi łupami np. funduszy azjatyckich".


- W pakiecie jest wiele rozwiązań, większość z nich mamy przygotowanych, na roboczo konsultowanych, po to, aby Rada Ministrów zajęła się nim w przyszłym tygodniu - poinformowała.


Jak dodała Jadwiga Emilewicz, w Ministerstwie Rozwoju trwają też prace nad rozwiązaniami, które mają wesprzeć szeroko rozumianą branżę turystyczną.


- Szczegóły tego programu będziemy chcieli zaproponować pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów - powiedziała.


Jak tłumaczyła, propozycje te mają wesprzeć z jednej strony Polaków - w możliwości skorzystania z urlopu, zwłaszcza tych mniej zamożnych, ale także lokalną, polską bazę turystyczną.

Emilewicz podkreśliła, że rząd musi prowadzić stały monitoring, czy obowiązujące już rozwiązania są adekwatne i wystarczająco dostępne dla wszystkich, spełniających cele ustawowe, a także myśleć nad propozycjami na okres powrotu do gospodarczej normalności.


- Kolejnym celem jest myślenie o pojutrze, o rozwiązaniach prawnych, które sprawią, że pewne sektory gospodarki powinny wystartować jak najszybciej. Globalizacja zaciągnęła hamulec, na nowo tworzone będą łańcuchy produkcji. Musimy pomóc dostosować gospodarkę do nowej rzeczywistości. Już dziś nad tym pracujemy, by obok ustaw antykryzysowych wprowadzić ustawy prorozwojowe - powiedziała.



Wsparcie branży budowlanej


Minister Emilewicz w szczególności wskazała na ustawy z zakresu budownictwa, w tym mieszkaniowego, nad którymi prace zostały wstrzymane z powodu pandemii. 


- Chcielibyśmy wznowić te prace natychmiast. Mamy szeroki pakiet dla budownictwa czynszowego, społecznego. Wiele rodzin na wiele lat straci zdolność kredytową. Chcemy im dostarczyć mieszkania szybko i w wysokim standardzie. Budownictwo będzie lewarem i motorem odbicia gospodarczego. Musimy dostarczać takie rozwiązania, by pokolenie dzisiejszych 20-30 latków nie zapłaciło największej ceny za obecny kryzys - zaznaczyła.


PKB może być zerowy


Wicepremier Emilewicz pytana o wzrost gospodarczy w tym roku, powiedziała, że z dostępnych szacunków NBP, przy uwzględnieniu trudności w prognozowaniu wskaźników gospodarczych w obecnej sytuacji, dynamika PKB Polski w 2020 r. może wynieść około zera lub ukształtować się na lekkim plusie. Zastrzegła jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. 


- Przewidywanie wskaźników makroekonomicznych w tym roku jest bardzo trudne i obarczone wysoką niepewnością. Widzimy, że gospodarki azjatyckie odbiły się w kształcie litery V, po zdjęciu restrykcji aktywność gospodarcza ruszyła tam z dnia na dzień. Natomiast ciężko przewidzieć, jak będzie wyglądało odbicie w Europie - powiedziała.


Jak przekazała, "z szacunków Narodowego Banku Polskiego wynika, że na dziś być może ciągle jeszcze jesteśmy w stanie zakończyć rok nieujemnym wynikiem wzrostu PKB, może nawet lekko powyżej zera".


- Na przykład Bank Światowy pod koniec marca prognozował 0,4-proc. wzrost PKB w bieżącym roku w Polsce i ok. 2 proc. wzrost w 2021 r. Z kolei MFW mówi o 4,6-proc. recesji w 2020 r. i wzroście o 4,2 proc. w 2021 r. Prognozy są bardzo niestabilne. Realnie będziemy aktualizować swoje prognozy raz na dwa tygodnie wraz z rozwojem sytuacji - powiedziała Emilewicz.


Wicepremier poinformowała, że podmioty odpowiadające za blisko 2,5 proc. produkcji w całej gospodarce wykażą spadek produkcji wielkości jednego kwartału, a blisko 20 proc. firm straci całomiesięczną produkcję.


- 1/4 przedsiębiorstw doświadczy spadku produkcji o wielkości 2 tygodni. Sektory odpowiedzialne za ok. 50 proc. wartości dodanej stracą jednotygodniową produkcję. To jest scenariusz bazowy. Z kolei ok. 5 proc. firm zanotuje wzrost produkcji - dodała.


Ukraińcy wyjechali z Polski


Wskazała, że bardzo wielu obywateli Ukrainy wyjechało z Polski od początku pandemii, co - jej zdaniem - może pomóc w ograniczeniu wzrostu bezrobocia związanego ze skutkami epidemii.


- Udział Ukraińców w rynku pracy był bardzo znaczący. Jeżeli ta tendencja będzie się utrzymywać, to osoby, które tracą pracę w pewnych branżach, będą mogły łatwiej znaleźć zatrudnienie w innych. Rekordowo niskie bezrobocie na początku tego roku to także bufor ułatwiający nam wychodzenie z kryzysu - powiedziała.


Jak tłumaczyła, "dla naszych przedsiębiorców płyną też dobre informacje od naszych sąsiadów. Niemcy, Czechy czy Austria już uruchamiają gospodarki, co jest dobrym sygnałem dla naszego eksportu na przykład dla branży meblarskiej".

Emilewicz zachęciła przedsiębiorców do "cierpliwości" i utrzymywania zatrudnienia, by w momencie odbicia na rynkach byli gotowi do zwiększenia produkcji.


- Warto analizować korzyści i koszty z utrzymania pracowników, biorąc pod uwagę wsparcie państwa. Tym bardziej, że kwestia szukania pracowników, biorąc uwagę stan rynku pracy w Polsce, nie będzie taką łatwą rzeczą. Do tego dochodzi sprawa wyszkolenia i wdrożenia nowego pracownika - dodała.


Zdaniem szefowej MR każdy z czterech etapów odmrażania gospodarki, zaprezentowanych w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego, nie będzie krótszy niż dwa tygodnie, a być może nawet dłuższy, z możliwością zaciągnięcia hamulca, jeśli liczba przypadków zachorowań w sposób gwałtowny by wzrosła.



Etapy zdejmowania obostrzeń



Wicepremier wskazała, że odmrażanie wpłynie na obroty handlowe, np. sklepów, galerii handlowych, restauracji ze względu na to, że obowiązywać będą restrykcje dotyczące liczby osób przebywających w jednym miejscu.

Jak mówiła, jeśli krzywa wzrostu zachorowań nie wychyli się mocniej w górę, to otwarcie granic nastąpi zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, czyli 3 maja. 

- Natomiast każdorazowe uruchomienie kolejnego etapu odmrażania gospodarki będzie poprzedzone szczegółowymi analizami sytuacji epidemicznej. Oczywiście granice są otwarte dla eksportu i importu towarów. Dziś nie ma problemów z przepływami towarowymi przez granicę - zapewniła.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent podpisał ustawy związane z tzw. tarczą antykryzysową

17.04.2020, 20:35

Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną specustawę funduszową, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem koronawirusa oraz ustawę o tarczy antykryzysowej.


Przedsiębiorcy z Białegostoku i okolic mogą skorzystać z dofinansowania do pensji swoich pracowników

16.04.2020, 18:59

Przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego od czwartaku (16.04) mogą ubiegać się o dofinansowanie do pensji pracowników.


25 podlaskich firm dostało prawie 2,9 mln zł na rzecz ochrony miejsc pracy

16.04.2020, 16:55

25 podlaskich firm dostało dotąd prawie 2,9 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 1,6 tys. miejsc pracy swoich pracowników - poinformował w czwartek (16.04) Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.


Minister rozwoju: gospodarka będzie odmrażana etapami "mniej więcej co 14 dni"

16.04.2020, 09:49

Plan otwarcia gospodarki będzie polegał na otwieraniu jej w etapach. W pierwszej kolejności będzie dotyczył możliwości korzystania z parków, lasów - powiedziała w czwartek (16.04) wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Pomoc dla firm

16.04.2020, 13:46

Wdrażana jest tarcza antykryzysowa, to ponad 300 miliardów złotych - zawieszenie ZUS, spłaty kredytów, postojowe itp.


Wnioski o zwolnienie z ZUS najbardziej popularne wśród przedsiębiorców

15.04.2020, 09:03

Złożonych ponad 760 tys. wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez tarczę antykryzysową - poinformowało we wtorek wieczorem (14.04) Ministerstwo Rozwoju.


Prawie 40 proc. Polaków nie ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po zwolnieniu z pracy

13.04.2020, 08:01

38 proc. Polaków nie ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek koronawirusa. Tak wynika z danych przedstawianych przez Krajowy Rejestr Długów.


Bon turystyczny 1000 plus na etapie konsultacji

10.04.2020, 06:53

Ministerstwo Rozwoju i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus; na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania - poinformował resort rozwoju.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok