Radio Białystok | Koronawirus | Minister rozwoju: gospodarka będzie odmrażana etapami "mniej więcej co 14 dni"
Plan otwarcia gospodarki będzie polegał na otwieraniu jej w etapach. W pierwszej kolejności będzie dotyczył możliwości korzystania z parków, lasów - powiedziała w czwartek (16.04) wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
W pierwszej kolejności otwarcie gospodarki będzie dotyczyło przestrzeni czasu wolnego. - Możliwość korzystania z parków, lasów w nowym formacie zaleceń - mówiła w Programie III Polskiego Radia wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zastrzegła, że odmrażanie będzie odbywało się etapowo.
- Otwarcia będą sekwencyjne nie wszystko w pierwszym tygodniu (...). Czas rozwoju wirusa to jest 14 dni - te sekwencje będą mniej więcej co 14 dni - wyjaśniła. - Czyli naciskamy lekko pedał gazu, ale ze świadomością, że mamy obok pedał hamulca - zaznaczyła.
Jadwiga Emilewicz przypomniała, że w środę Komisja Europejska zaprezentowała strategię stopniowego znoszenia obostrzeń. Chodzi o sekwencyjne uruchamianie gospodarki z jednoczesnym sprawdzaniem, jak to otwarcie działa. - I jeśli pojawia się więcej przypadków, to jest możliwość wycofania się. Te nasze propozycje będą adekwatne - dodała.
Minister podkreśliła, że systematycznemu otwieraniu się gospodarki będą musiały towarzyszyć nowe zachowania społeczne.
W czwartek (16.04) premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić informacje dotyczące pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń wprowadzanych w ostatnich tygodniach w związku z epidemią koronawirusa.
"Maseczka jest potrzebna w tym etapie epidemii, kiedy dużo w przestrzeni publicznej pojawia się osób, które są tak zwanymi osobami bezobjawowymi, czyli są zakażone koronawirusem, ale przechodzą go w sposób bezobjawowy" - mówi wiceminister zdrowia.
Od czwartku, 16 kwietnia każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oprócz tego rząd przedłuża obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa.
Komisja Europejska przedstawiła w środę (15.06) strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią koronawirusa, w której wskazuje na warunki, jakie powinny być spełnione, by znosić restrykcje.
Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie - konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.