Radio Białystok | Koronawirus | Prezydent podpisał ustawy związane z tzw. tarczą antykryzysową
Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną specustawę funduszową, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem koronawirusa oraz ustawę o tarczy antykryzysowej.
Specustawa funduszowa
Specustawa funduszowa wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych w czasie pandemii koronawirusa.
Przewiduje między innymi możliwość uznania za kwalifikowane wydatki na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach i terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach.
Pozwala też na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności. Nowe przepisy dają także możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących oraz kontroli i audytów. Przewidziano również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji.
Wsparcie w ramach tarczy
Ustawa o tarczy antykryzysowej przewiduje między innymi trzymiesięczne zwolnienie z połowy składek ZUS dla przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Rozszerzona tarcza antykryzysowa zakłada też wydłużenie świadczenia postojowego dla samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umów o dzieło i zlecenie. Te osoby będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 2080 złotych brutto miesięcznie przez trzy miesiące.
Przepisy ustawy przewidują też wsparcie dla rolników objętych kwarantanną. Na czas przymusowej izolacji będą otrzymywać świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1300 złotych brutto.
Szczegółowe informacje na temat wsparcia dla przedsiębiorców są na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.