Radio Białystok | Koronawirus | W dobie koronawirusa używajmy okularów, nie soczewek radzą specjaliści
Krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas oraz Główny Inspektorat Sanitarny rekomendują, aby w związku z epidemią koronawirusa używać okularów zamiast soczewek kontaktowych.
Eksperci podnoszą, że ochrona oczu, tak jak ust i dłoni, może spowolnić szerzenie się wirusów powodujących choroby oddechowe, takich jak SARS-CoV-2.
Podczas, gdy osoba chora na COVID-19 kicha, kaszle, mówi, cząstki wirusa mogą wraz z drobnymi kropelkami wydostawać się z jej ust czy nosa. Następnie mogą się dostawać do organizmu innej osoby – głównie poprzez usta czy nos, ale też za pośrednictwem śluzówki oka.
Można też zakazić dotykając przedmiotów, na których znajdują się cząstki wirusa – jak stół czy klamka, a następnie pocierając palcami oczy. Noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek.
"W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych" – poinformowano w piątek na Twitterze Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
⚠️ W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych. pic.twitter.com/dkj44yBl41
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 27, 2020
Na początku epidemii koronawirusa Polacy nie byli w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19 - wynika z badań CBOS. Eksperci podkreślają, że apele o przestrzeganie ograniczeń dot. epidemii powinny być kierowane przede wszystkim do ludzi młodych.
Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego – wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wszystko po to, by ułatwić życie seniorom. Część sklepów wprowadziła rozwiązania ułatwiające osobom starszym robienie zakupów.
By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wzywa wiernych oraz duchownych do dostosowania się do nowych ograniczeń, związanych z koronawirusem.
Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.
Osoby starsze, jako szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa, powinny pozostawać w domach ale nie oznacza to wcale, że mogą zrezygnować z ruchu. Przypomina o tym ministerstwo zdrowia i samorząd fizjoterapeutów.
Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy dot. rozwiązań organizacyjnych w związku z COVID-19, chorobą wywoływaną przez nowego koronawirusa. Mają one uelastycznić decyzje kliniczne. Rozporządzenie skierowano w poniedziałek do ogłoszenia.