Radio Białystok | Koronawirus | Ministerstwo Zdrowia zmienia rozwiązania organizacyjne w związku z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy dot. rozwiązań organizacyjnych w związku z COVID-19, chorobą wywoływaną przez nowego koronawirusa. Mają one uelastycznić decyzje kliniczne. Rozporządzenie skierowano w poniedziałek do ogłoszenia.
Chodzi o nowe rozporządzenie w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji. Zmiana, jak wskazuje resort, ma na celu uelastycznienie decyzji klinicznych, które mogą być podjęte przez personel medyczny oceniający stan kliniczny pacjenta w kontekście ryzyka wystąpienia COVID-19 i współistniejących stanów zdrowotnych.
MZ wyjaśnia, że zmiana jest konieczna, mając na uwadze wzrastającą liczbę przypadków podejrzenia i zachorowania na COVID-19, a także konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 i przewidywaną sytuację dokonywania izolacji pacjentów w warunkach innych niż szpitalne. Resort ocenia, że jest ona szczególnie istotna z punktu widzenia szpitali przyjmujących co do zasady pacjentów niezakaźnych.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem lekarz SOR lub izby przyjęć oceniałby ryzyko zachorowania na COVID-19 i jednocześnie stan kliniczny pacjenta. Po niezbędnym zaopatrzeniu medycznym i pobraniu materiału do badań diagnostycznych pacjent mógłby zostać przewieziony do szpitala zakaźnego w oczekiwaniu na wynik badania lub również skierowany do izolacji pozaszpitalnej, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia.
W ocenie ministerstwa, proponowana zmiana wpłynie pozytywnie na organizację pracy szpitali, a także zmniejszy ryzyko zakażenia wśród personelu medycznego i innych pacjentów.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.
Zamknięto Oddział Wewnętrzny w kolneńskim szpitalu. Wszystko przez to, że jeden z pacjentów był podejrzany o zarażenie koronawirusem.
To dodatkowe zabezpieczenie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii zanim wejdą do budynku, będą musieli przejść przez specjalny namiot - informuje rzeczniczka szpitala Monika Mróz.
W sumie około 800 tysięcy złotych wpłynęło na konto suwalskiej placówki. Środki te pochodzą od wojewody, marszałka województwa i prezydenta Suwałk. W tym ostatnim przypadku chodzi o 276 tysięcy złotych.
Chcemy stale zwiększać diagnostykę koronawirusa m.in. poprzez uruchamianie laboratoriów w publicznych placówkach ochrony zdrowia – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort będzie dofinansowywał uruchomienie takich laboratoriów.
Taką placówką jest także szpital w Łomży. Fundacja przeznaczyła blisko cztery miliony złotych na zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem - mówi rzecznik prasowy WOŚP, Krzysztof Dobies.
Tysiące rękawic jednorazowych, setki litrów płynu do dezynfekcji i maseczek przekazał łomżyńskiemu szpitalowi przedsiębiorca Robert Rytel.
Wprowadzamy dzisiaj (20.03) stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.