Radio Białystok | Galerie | Fatalna seria porażek Jagiellonii przerwana - skromna wygrana z Widzewem [zdjęcia]

1.09.2024, 22:08, akt. 2.09.2024, 07:03

Piłkarze Jagiellonii Białystok przerwali serię sześciu porażek z rzędu w eliminacjach europejskich pucharów i ekstraklasie. Żółto-czerwoni wygrali w niedzielnym (1.09) meczu z Widzewem Łódź 1:0 (1:0). Jedynego gola na początku meczu strzelił Pululu. Rywale grali w osłabieniu przez całą drugą połowę.

Jagiellonia Białystok - Widzew Łódź, 1.09.2024, fot. Joanna Szubzda

Gol na początku meczu

Jagiellonia Białystok objęła prowadzenie już w drugiej minucie. Miki Villar wygrał pojedynek na prawym skrzydle, płasko zagrał w pole karne z linii końcowej, a Afimico Pululu pewnym, technicznym strzałem zdobył trzeciego gola w sezonie. Pochodzący z Angoli napastnik mistrzów Polski ma świetny bilans z łodzianami, bo bramki strzelał Widzewowi również w obu spotkaniach w poprzednim sezonie.

Z czasem do głosu doszli goście. Utrzymywali się przy piłce, długo ją rozgrywali. Jagiellonia nieco się wycofała i skutecznie broniła na swojej połowie. Goście próbowali strzałów z dystansu, ale albo były niecelne, albo dobrze radził sobie Maksymilian Stryjek. W ostatnim kwadransie gospodarze znowu zaczęli grać aktywniej w ofensywie, ale i oni nie stwarzali klarownych sytuacji.

Widzew z czerwoną kartką

Emocji dodała pierwszej połowie akcja z 44. minuty, gdy drugą żółtą kartkę - w konsekwencji czerwoną - zobaczył pomocnik gości Fran Alvarez.

Hiszpan nie pozwolił białostoczanom wykonać rzutu wolnego mniej więcej na środku boiska, stał metr przed zawodnikiem Jagiellonii i zablokował wybijaną piłkę. Pierwszą żółtą kartkę zobaczył za faul.

Odwołany karny

Grając z przewagą jednego zawodnika Jagiellonia utrzymywała się przy piłce, ale w drugiej połowie nie przypominała drużyny, która w poprzednim sezonie grała szybko, składnie i z pomysłem. Tym razem jednak jej piłkarze za wszelką cenę starali się utrzymać korzystny wynik, konieczny do przełamania fatalnej serii sześciu porażek.

W 59. minucie sędzia podyktował rzut karny przeciwko Widzewowi. Chwilę wcześniej Churlinov uderzał na bramkę i powinien trafić do siatki Widzewa, ale piłkę odbił zawodników gości Marek Hanousek. Sędzia wskazał najpierw na rzut karny, ale po analizie sytuacji na monitorze zmienił decyzję, bo uznał, że zawodnik z Łodzi najpierw odbił piłkę nogą, a potem futbolówka obiła się od jego ręki.

Kilka minut później goście mieli najlepszą sytuację i mogli prowadzić. Z kilku metrów główkował Hajrizi, ale świetnie w bramce spisał się Stryjek i obronił żółto-czerwonych od straty bramki.

W 79. minucie mało brakowało, a Jagiellonia podwyższyłaby prowadzenie. Najpierw z ostrego kąta uderzał Imaz, ale jego strzał obronił Gikiewicz, a Hansen dobijał i trafił w poprzeczkę.

Ostatecznie Jagiellonia wygrała z Widzewem 1:0.

Piłkarze ekstraklasy mają teraz dwa tygodnie przerwy z powodu meczów reprezentacji. Jagiellonia Białystok następny mecz zagra dopiero 14 września na wyjeździe z Lechem Poznań.

Jagiellonia Białystok - Widzew Łódź 1:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Afimico Pululu (2).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Michal Sacek. Widzew Łódź: Fran Alvarez, Kreshnik Hajrizi, Jakub Sypek, Rafał Gikiewicz, Marek Hanousek, Sebastian Kerk. Czerwona kartka za drugą żółtą - Widzew Łódź: Fran Alvarez (44).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 13 076.

Jagiellonia Białystok: Maksymilian Stryjek - Michal Sacek (90+2. Dusan Stojinovic), Adrian Dieguez, Mateusz Skrzypczak, Joao Moutinho - Miki Villar, Jarosław Kubicki (75. Nene), Taras Romanczuk, Darko Churlinov (65. Kristoffer Hansen) - Jesus Imaz (90+2. Marcin Listkowski) - Afimico Pululu (75. Lamine Diaby-Fadiga).

Widzew Łódź: Rafał Gikiewicz - Marcel Krajewski, Mateusz Żyro, Kreshnik Hajrizi (90. Luiz Silva), Samuel Kozlovsky - Fran Alvarez, Marek Hanousek (78. Sebastian Kerk), Jakub Łukowski (62. Antoni Klimek) - Jakub Sypek (46. Juljan Shehu), Imad Rondic, Kamil Cybulski (62. Hilary Gong).

źródło: PAP | red: wsz, tk, zmj

Jagiellonia Białystok ma już ustalony terminarz meczów w Lidze Konferencji. Żółto-czerwoni zaczynają rywalizację 3 października meczem w Kopenhadze, a ostatni mecz ligowy zagrają 19 grudnia u siebie z Olimpiją Lublana.

FC Kopenhaga, Molde FK, Olimpija Ljubljana, Mlada Boleslav, Petrocub Hincesti i NK Celje przeciwnikami Jagiellonii w Lidze Konferencji

31.08.2024, 07:48

Drużyny z Danii, Norwegii, Słowenii, Czech i Mołdawii są rywalami Jagiellonii w jesiennych rozgrywkach Ligi Konferencji. Początek fazy ligowej - 3 października. Mecze z Molde, Olimpiją i Petrocubem żółto-czerwoni zagrają w Białymstoku.

Maksymilian Stryjek: Jestem bardzo szczęśliwy z powodu tego debiutu, nie jestem zadowolony z wyniku

30.08.2024, 01:04

Ajax Amsterdam pokonuje 3:0 Jagiellonię Białystok w rewanżowym meczu 4. rundy el. Ligi Europy. Pierwsze spotkanie Jagiellonia przegrała u siebie 1:4, w związku z czym odpada z LE i jesienią zagra w fazie ligowej Ligi Konferencji.

Adrian Siemieniec: Dwumecz z Ajaxem to informacja dla nas, ile jeszcze pracy przed nami

29.08.2024, 23:45

Kibice Jagiellonii organizują zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci z domów dziecka

29.08.2024, 08:36

Pomagają piłkarzom Jagiellonii Białystok z trybun - głośnym dopingiem, ale pamiętają też o wspieraniu potrzebujących. Po raz kolejny sympatycy żółto-czerwonych organizują "Akcję Wyprawka".

Ajax Amsterdam wygrywa 3:0 z Jagiellonią Białystok w rewanżowym meczu 4. rundy el. Ligi Europy

29.08.2024, 07:58

Adrian Siemieniec: Popełniliśmy błąd w zarządzaniu meczem [wideo]

25.08.2024, 18:04

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali wyjazdowe spotkanie z GKS-em Katowice 1:3 (1:1). To druga z rzędu ligowa porażka Jagiellonii, a ogólnie już piąta z rzędu, biorąc pod uwagę mecze w eliminacjach do europejskich pucharów.