Radio Białystok | Galerie | Jagiellonia wygrywa z Litwinami i awansuje do 3. rundy el. Ligi Mistrzów [zdjęcia]

1.08.2024, 06:25, akt. 12:21

Jagiellonia Białystok wygrała 3:1 (1:0) w meczu 2. rundy el. Ligi Mistrzów z FK Paneveżys. W 3. rundzie Jagiellonia zagra z norweskim zespołem Bodo/Glimt.

Jagiellonia Białystok - FK Paneveżys, 31.07.2024, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Kibice Jagiellonii po zwycięstwie z FK Paneveżys - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.

Pewne zwycięstwo Jagiellonii

Po zwycięstwie 4:0 na Litwie, w meczu rewanżowym w Białymstoku Jagiellonia musiała już tylko dopełnić formalności i to zrobiła.

Przed spotkaniem trener mistrzów Polski Adrian Siemieniec zapewniał, że zespołu nie trzeba mobilizować i nie będzie lekceważenia przeciwnika. Białostoczanie zagrali w możliwie najsilniejszym składzie i od początku narzucili litewskiemu zespołowi swój styl gry, znany już kibicom. Mecz obejrzało z trybun blisko 17,6 tys. widzów.

Cztery gole w meczu

Dwa gole z karnego strzelił Afimico Pululu, a kilka minut przed końcem meczu samobójcze trafienie zanotował Beneta. Rywale zaliczyli honorowe trafienie w 88. minucie. Jagiellonia wygrała u siebie 3:1, a w pierwszym meczu 4:0 i awansowała do kolejnej rundy eliminacji.

Pululu z karnego otwiera wynik spotkania

Zanim Afimico Pululu otworzył wynik golem z rzutu karnego, niecelnie strzelali Jesus Imaz i Joao Moutinho. W 10. minucie Dominik Marczuk został sfaulowany w polu karnym w walce o piłkę w powietrzu, a Pululu bez trudu trafił z "jedenastki".

Goście po raz pierwszy zagrozili bramce Jagiellonii w 26. minucie; Noel Mbo uderzył przewrotką, ale dobrze spisał się bramkarz gospodarzy Sławomir Abramowicz.

Tuż przed przerwą szansę bramkową miał Adrian Dieguez. Stoper Jagiellonii znalazł się w polu karnym przeciwnika, ale w sytuacji sam na sam jego strzał obronił Vytautas Cerniauskas.

W drugiej połowie Jagiellonia nie forsowała tempa, od 60. minucie doszło też w zespole do kilku zmian, weszli zmiennicy. Wcześniej, bo w 56. minucie Pululu - najlepszy w tym dniu w zespole Jagiellonii - powinien zdobyć drugiego gola, ale z bliska przestrzelił.

W 66. minucie doszło do sytuacji, po której Jagiellonia podwyższyła wynik po kolejnym rzucie karnym. Grecki sędzia Vassilis Fotias skorzystał z VAR i ocenił, że sfaulowany został w polu karnym gości Dusan Stojinovic; Pululu po raz drugi skutecznie wykonał "jedenastkę".

Pochodzący z Angoli napastnik miał też swój udział przy trzecim golu dla Jagiellonii. Z linii końcowej zagrał płaską, mocną piłkę w pole karne litewskiej drużyny, a tam błąd dwóch obrońców zakończył się golem samobójczym Markasa Benety.

Honorowe trafienie litewskiej drużyny

Goście jednak ambitnie dążyli do zdobycia bramki honorowej i udało im się tuż przed końcem meczu. Po złym wybiciu piłki przez Jakuba Lewickiego, Sivert Gussias z bliska pokonał Abramowicza.

Jagiellonia zagra z Norwegami

Jagiellonia Białystok w kolejnej rundzie el. Ligi Mistrzów zagra z norweskim zespołem Bodo/Glimt, który okazał się lepszy od RFS Ryga. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Białymstoku w środę, 7 sierpnia o 20:30. Rewanż w Norwegii we wtorek, 13 sierpnia o 19:00.

Wygrana w dwumeczu z Litwinami dała już Jagiellonii prawo gry w europejskich pucharach co najmniej w fazie ligowej Ligi Konferencji. Żółto-czerwoni wciąż jednak walczą o awans do fazy ligowej Ligi Mistrzów.

Następny mecz żółto-czerwoni zagrają w sobotę (3.08). Będzie to ligowe spotkanie ze Stalą Mielec. Mecz o 17:30 na stadionie przy ul. Słonecznej.

Jagiellonia Białystok - FK Paneveżys 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Afimico Pululu (12-karny), 2:0 Afimico Pululu (68-karny), 3:0 Markas Beneta (84-samobójcza), 3:1 Sivert Gussias (88).

Żółta kartka: FK Paneveżys - Kaspars Dubra.

Sędzia: Vassilis Fotias (Grecja). Widzów: 17 589.

Jagiellonia Białystok - Sławomir Abramowicz - Michal Sacek (61. Dusan Stojinovic), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez, Joao Moutinho (72. Jakub Lewicki) - Taras Romanczuk (61. Aurelien Nguiamba), Jarosław Kubicki - Dominik Marczuk, Jesus Imaz (61. Nene), Kristoffer Hansen (72. Miki Villar) - Afimico Pululu.

FK Paneveżys - Vytautas Cerniauskas - Rokas Rasimavicius, Kaspars Dubra (78. Malcom Cacutalua), Linas Klimavicius, Robert Mazan (70. Markas Beneta) - Nicolas Gorobsov, Jovan Cadjenovic - Ernestas Veliulis (62. Jeffrey Sarpong), Lucas De Vega (62. Federico Palacios), Cheikhou Dieng - Noel Mbo (70. Sivert Gussias).

źródło: PAP | red: wsz, bs, zmj

Jagiellonia Białystok po bardzo ciekawym meczu wygrała 3:2 (2:0) z Radomiakiem Radom w meczu piłkarskiej ekstraklasy. Dwa gole przed przerwą strzelił Jarosław Kubicki, a po przerwie również dwa gole – ale dla gospodarzy strzelił Rocha. Przed końcem meczu wynik spotkania na 3:2 dla Jagiellonii ustalił Villar.

Jagiellonia Białystok po interesującym meczu wygrywa z Radomiakiem Radom [wideo]

27.07.2024, 19:23

Kiedy Jagiellonia zagra ewentualne mecze z Norwegami w el. LM?

25.07.2024, 23:18

Jagiellonia Białystok poznała już terminy ewentualnych meczów w III rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Chodzi o ewentualne spotkania z norweskim Bodo/Glimt.

Adrian Siemieniec: Bardzo się cieszymy ze zwycięstwa, ale zdajemy sobie sprawę, że to dopiero połowa

23.07.2024, 20:45

Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa, ze strzelenia czterech bramek i że zagraliśmy na "zero z tyłu" - mówił po zwycięstwie Jagiellonii 4:0 z litewskim FK Paneveżys w kwalifikacjach piłkarskiej Ligi Mistrzów trener białostoczan Adrian Siemieniec. Podkreślał jednak, że to dopiero "pierwsza połowa".

Siemieniec przed debiutem w el. LM: jesteśmy przygotowani na dwa ciężkie spotkania

22.07.2024, 20:34

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy w historii zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów. We wtorek (23.07) żółto-czerwoni zmierzą się na wyjeździe z FK Paneveżys. Początek meczu o 17:30. Relacja w Polskim Radiu Białystok i na naszym radiowym kanale na YouTube.

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

23.07.2024, 05:38

Jagiellonia Białystok zrobiła kolosalny krok w kierunku awansu do III rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Żółto-czerwoni pokonali we wtorek (23.07) na wyjeździe FK Paneveżys 4:0. Rewanż zostanie rozegrany w Białymstoku w środę, 31 lipca.

Jagiellonia Białystok poznała już potencjalnego rywala w trzeciej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów

22.07.2024, 10:02

Znamy już potencjalnego rywala Jagiellonii Białystok w trzeciej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. Może nim być norweskie Bodo/Glimt lub łotewski RFS Ryga. Żółto-czerwoni zagrają z jedną z tych drużyn, jeśli w drugiej rundzie wyeliminują litewski FK Paneveżys.

Adrian Siemieniec: to bardzo ważne, by rozpocząć sezon od wygranej

20.07.2024, 11:10

Jagiellonia Białystok wygrała 2:0 (0:0) z Puszczą Niepołomice w meczu otwierającym nowy sezon piłkarskiej ekstraklasy. Pierwszego gola w 78. minucie strzelił Nene, a w doliczonym czasie trafił Diaby Fadiga.