Radio Białystok | #eksperyment | Wyprzedzanie na drodze - #eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Nieprawidłowe wyprzedzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - wynika z policyjnych statystyk. To jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów - oceniają kierowcy i instruktorzy.
Szczególnie tragiczne są wypadki z udziałem ciężarówek
Jak mówi podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku szczególnie tragiczne są wypadki z udziałem ciężarówek.
- W 2016 roku na terenie województwa podlaskiego 32 wypadki spowodowali kierujący pojazdami ciężarowymi. Z tych 32 kierujących 5 spowodowało zdarzenia poprzez nieprawidłowe wyprzedzanie. W tych wypadkach zginęły 2 osoby, a 3 zostały ranne - mówi podkomisarz Bartosz Kajewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Michał Freino, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przypomina, że także podczas wyprzedzania obowiązują nas przepisy, choć kierowcy je łamią, szczególnie te dotyczące ograniczenia prędkości.
- W trakcie manewru wyprzedzania nic szczególnego nam nie zezwala, żeby tę prędkość przekroczyć. Oczywiście część kierowców decyduje się na przekroczenie dopuszczalnej prędkości, natomiast muszą oni mieć świadomość tego, że narażają się w ten sposób na sankcje w postaci na przykład mandatu karnego - dodaje Michał Freino, dyrektor WORD-u.
Wyprzedzanie wykonujemy przy dużej prędkości, zmusza to do jazdy po przeciwnym pasie, wymaga także odpowiedniego odcinka, którego długość zależy od tego, jak szybko względem siebie poruszają się wyprzedzające i wyprzedzane auta.
Jaki odcinek drogi pokonują 2 samochody podczas wyprzedzania?
Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, jaki odcinek pokonują dwa samochody podczas wyprzedzania na podlaskim odcinku drogi S8, pomiędzy Białymstokiem a Jeżewem. Prędkości obu samochodów, którymi jechali, różniły się o 5, 10 i 15 km/h. Żeby pomiar był wiarygodny, korzystali z samochodów z tempomatami, a rozmowy prowadzili przez zestawy głośnomówiące zamontowane w obydwu autach.
W przypadku, kiedy różnica prędkości pomiędzy autami wynosiła 5 km/h droga, którą przejechały samochody, wyniosła prawie 2 kilometry. Im większa różnica prędkości, tym krótszy czas manewru i droga, którą zajmuje. Dla 10 km/h to kilometr, dla 15 km/h już tylko niecałe 700 metrów.
Do przeprowadzenia eksperymentu dziennikarzy zainspirowało zdjęcie dwóch ciężarówek, które wyprzedzają się na drodze dwupasmowej. Różnica prędkości pomiędzy nimi, to tylko 1 km/h.